جنگ در یمن به دست عربستان سعودی در خدمت تسلط گسترده آمریکا بر خاور میانه است(پایان)

- دسیسه و توطئه­چینی­های مزورانه امپریالیسم فرانسه و ناتو علیه دولت لیبی و کشتار و ویرانی در این کشور و غارت نفت و ثروت آن.

- گسیل جاسوسان سازمان جاسوسی سیا به سوریه و پرداخت پول و اسلحه به تک­تیراندازان دست آموز جهانی، به تروریستهای محلی، از جانب آمریکا و گسیل تروریستهای «سلفی» همراه با پول و اسلحه از جانب عربستان، قطر، ترکیه و کشورهای اروپائی به این کشور که حاصل­اش جز ویرانی، کشتار و آوارگی نبود.

- شکست مفتضحانه ارتش دولت صهیونیستی اسرائیل در جنگ ۳۰ روزه لبنان علیه حزب الله.

- مقاومت جانانه خلق فلسطین در مقابل ارتش تجاوزگر اسرائیل.

- و بالاخره حمله عربستان و نیروهای موتلفه­اش به کشور یمن و باز هم نابودی و ویرانی زیربنا و ابنیه تاریخی، تلاش برای نابودی هویت ملی، کشتار و آوارگی مردم­اش. و سرانجام مقاومت حوثی­ها در مقابل تجاوز وحشیانه عربستان به این کشور.

 

باید افزود که امپریالیستهای آلمان، انگلستان، فرانسه و در راسشان امپریالیسم آمریکا نیز با فروش میلیاردها دلار اسلحه و مهمات به عربستان و دادن مشاوره نظامی به ارتش این کشور، عملا در جنگ یمن شریک­­اند. محاصره اقتصادی و گرسنگی دادن به مردم یمن و کشتار کودکان آنها، تنها با حمایت ناوگان حاضر جنگی آمریکا در باب­المندب و دریای عرب مقدور است. همچنین بیان لاینقطع جمله مشمئزکننده «همه گزینه­ها روی میز قرار دارند» از جانب امپریالیسم آمریکا و تهدیدات بدون وقفه دولتِ تجاوزکار صهیونیستی اسرائیل علیه کشور ما، حاکی از نقشه­های تبهکارانه و جنگ افروزانه است که برای ایران تدارک دیده­اند. اما در این محاسبات امپریالیستها همه چیز موافق میل آنها پیش نرفت. عقب­نشینی آمریکا از عراق به علت درماندگی در باتلاق جنگ ۱۳ ساله و مقاومت مردم در قبال سلطه­جویی این امپریالیسمِ ماجراجو و توسعه­طلب؛ جنگی که به روایتی ۳ بیلیون دلار برای آمریکا هزینه داشت و ۵ هزار سرباز آمریکائی را قربانی ساخت، شکست «دولت اسلامی»(داعش) ساخته و پرداخته امپریالیسم و ارتجاع در سوریه، جملگی حکایت از آن دارند که توطئه­ها و تجاوزات گستاخانه امپریالیسم و ارتجاع با مقاومت و مبارزات خلقها، یکی پس از دیگری نقش بر آب می­شوند. یمن نمونه بارز آن است؛ در دومین سالگرد حمله تجاوزگرانه عربستان به این کشور صدها هزار نفر از مردم یمن در صنعا علیه عربستان دست به تظاهرات زدند. دولت عربستان سعودی که بر دریائی از پول سوار است برای غلبه بر مشکلات نظامی و پوشاندن شکست­هایش در جنگ یمن با دادن رشوه و خریدن حکومتهائی نظیر حکومت سودان از آفریقا ارتش و مزدور برای ادامه جنگ در یمن تهیه می­کند. ناوگان دریائی آمریکا نیز هرجا کارِ آل سعود را زار می­بیند، به یاری داعش و القاعده می­آید که در پی شیعه­کشی در منطقه هستند.

اخیرا در این نمایش چندصد هزار نفره، علی عبدالله صالح به شدت از نقش عربستان انتقاد کرد و گفت: «تا زمانی که ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی به جنگ ادامه دهد، مردم آزاده یمن به مقاومت خود ادامه خواهند داد.» عبدالملک حوثی، رهبر حوثی­ها گفته است: «ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی با این توهم که ظرف یک هفته و یا یک ماه یمن را به تصرف درخواهد آورد، جنگ را آغاز کرد. ولی حال در گل گیر افتاده است.» این جنگ تاکنون 10 هزار قربانی و ۴۰ هزار مجروح به جای گذارده است. 18 میلیون یمنی آواره گشته و با خطر گرسنگی حاد و مرگ روبرو هستند. سازمان ملل متحد این خطر را تائید کرده و از عربستان خواسته است از بمباران بندر بزرگ یمن "بندر الحدیده" که نود درصد مواد غذائی از آنجا وارد خاک یمن می شود، خودداری کند. ولی عربستان و جبهه ائتلاف به یاری آمریکا گوشش به این حرفها بدهکار نیست. ولی مردم یمن علیرغم گرسنگی دادن به آنها از مبارزه دست نمی­کشند. روسیه و ایران اعلام کرده­اند که راه حل اختلافات یمن مذاکره میان نیروهای داخلی این کشور و انجام انتخابات عمومی و تشکیل دولت است. اما عربستان که شمشیر را از رو بسته است، نمی­تواند و نمی­خواهد شاهد به وجودآمدن یک دولت مستقل در این کشور باشد.

باید در نظر داشت که جنگ­های در منطقه، حداقل مادام که منابع انرژی در این منطقه موجود است، ادامه می­یابند. این توطئه­ها و تجاوزات علیرغم هزینه­های سرسام­آور مالی و تلفات جانی که برای متجاوزین دربرداشته است، نه تنها به نتیجه دلخواه برایشان نرسیده، بلکه با تغییر شرایط در عراق، لبنان، فلسطین، سوریه و یمن پایشان در گل مانده است. سیاستهای ماجراجویانه و تبهکارانه آنها تحت لوای «مبارزه علیه دیکتاتوری و استقرار دموکراسی و دفاع از حقوق بشر» روزبروز بیشتر رنگ می­بازد و مردم جهان بیش از همیشه به ماهیت فریبکارانه استعمارگران پی­برده و با آن، چه در کشورهای متروپل و چه در کشورهای مورد تجاوز، به مقابله و مبارزه برمی­خیزند.

 

نکته مهمی که نباید از نظر بیفتد جعل اخبار و سکوت جنایتکارانه ممالکی است که خود را حامیان حقوق بشر و مدافعان دموکراسی و آزادی جا می­زنند. آنها در حالی که از تظاهر چند نفر اپوزیسیون مورد حمایت آمریکا در روسیه و روسیه سفید حنجره می­درند و سر مردم را با دروغهای شاخدار خویش به درد می­آورند، در مورد کشتار و آوارگی میلیونی مردم یمن سکوت اختیار می­کنند و یا آنرا ناشی از جنگ شیعه و سنی و دخالتهای ایران جا می­زنند تا فروش سلاحهای خویش به عربستان سعودی و حمایت از این دولت تروریستی و ارتجاعی و تنش­آفرین در منطقه را توجیه کنند. تجاوز به یمن افشاءگر چهره­های زشت همه امپریالیستها، صهیونیسم و ارتجاع منطقه نیز می­باشد. حزب ما از مبارزه عادلانه مردم یمن حمایت می­کند و این مبارزه را مبارزه­ای در خدمت آزادی و استقلال مردم لبنان، فلسطین، سوریه، عراق و رهائی منطقه می­داند. البته اپوزیسیون خودفروخته ایران که از عربستان سعودی پول اخاذی کرده و با اسرائیل همکاری می­کند در همآهنگی با ارتجاع بین­المللی از دفاع از مبارزه مردم یمن سر باز می­زند و یا در مورد جنایات عربستان سعودی و امپریالیسم سکوت اختیار می­کند، و یا به حمایت مستقیم از عربستان سعودی برمی­خیزد و یا به مصداق سنگ را ببند و سگ را رها کن، تکیه حمله را بر روی ایران و روسیه می­گذارد و مانع می­شود که چهره دشمنان مردم یمن و تجاوزگران جنایتکار افشاء شود.

 

 

برگرفته از توفان شـماره 207 خرداد ماه  1396ـ ژوئن سال 2017

ارگان مرکزی حزب کار ایران(توفان)

****
صفحه حزب کار ایران (توفان) در شبکه جهانی اینترنت

www.toufan.org

نشانی پست الکترونیکی(ایمیل)

toufan@toufan.org

لینک چند وبلاگ حزبی

وبلاگ توفان قاسمی

http://rahetoufan67.blogspot.se/

وبلاگ ظفرسرخ

 http://kanonezi.blogspot.se/

 وبلاگ کارگر آگاه

 http://www.kargareagah.blogspot.se/

  سایت کتابخانه اینترنتی توفان

http://toufan.org/ketabkane.htm

 سایت آرشیو نشریات توفان

 http://toufan.org/nashrie_tofan%20archive.htm

 توفان در توییتر

https://twitter.com/toufanhezbkar

توفان در فیسبوک

https://www.facebook.com/toufan.hezbekar

 توفان درفیسبوک به زبان انگلیسی

https://www.facebook.com/pli.toufan?fref=ts

 توفان درشبکه تلگرام

https://telegram.me/totoufan