حمله پهپادهای انتحاری جنبش استقلال­طلبانه یمن به صنعت نفت عربستان سعودی و نتایج راهبردی آن در منطقه

روز شنبه 14 ماه سپتامبر 2019 خبری در صدر گزارش‌ها و تحلیل‌های رسانه‌های منطقه و خارجی قرار گرفت؛ انقلابیون یمن در جدیدترین حمله خود با 10 پهپاد انتحاری، «تأسیسات نفتی دولتی آرامکو؛ در مناطق بقیق و خُرَیص در شرق عربستان سعودی» را هدف قراردادند و قلب صنعت نفت این کشور را بمباران کردند.

این حملات انقلابیون یمنی در همکاری کامل با نیروهای انقلابی درون عربستان سعودی صورت گرفت.

«حزام الاسد» عضو دفتر سیاسی این جنبش اظهار داشت: «همکاری شرافتمندانه آزادگان داخل سعودی، نقش مهمی در موفقیت این عملیات هوایی در عربستان داشت». وی خاطرنشان کرد که: «بانک اهداف یمنی در داخل عربستان روزبه‌روز گسترش می‌یابد». وی در پایان تأکید کرد: «این حملات در روزهای آتی ادامه پیدا خواهد کرد».

«یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن نیز با صدور بیانیه‌ای دراین‌باره اعلام کرد: «این عملیات یکی از بزرگ‌ترین عملیات‌هایی است که نیروهای ما در عمق سعودی انجام داده و پس از رصد اطلاعاتی دقیق و همکاری افراد شریف و آزاده در داخل عربستان سعودی صورت گرفته است».

پهپادهای انقلابیون یمن که مسئولیت آنرا نیز خود به عهده گرفتند، شاهرگهای اقتصادی عربستان سعودی تجاوزگر را درهم درید. این خبر مانند بمب در غرب منتشر شد. تو گوئی این پهپادهای انتحاری در لندن، پاریس، برلن و یا واشنگتن فرود آمده­اند.

علیرغم اینکه انقلابیون یمن مسئولیت این اقدام را به منزله بخشی از مبارزه آنها بر ضد جنایات عربستان سعودی به عهده گرفته­اند و اعلام کرده­اند که به­این مبارزه ادامه داده و هدفهای مهم دیگری را نابود خواهند کرد، ولی آمریکا با همان منطق زورگوئی و دروغگوئی معتقد است که ایران مسئول چنین حمله­ای بوده است. وزیر خارجه دروغگوی وزارت امور مداخله جهانی آمریکا مدعی شده است که آمریکا دلایلی پیدا نکرده است که این پهپادها از یمن آمده­اند و لذا بر اساس منطق واژگونه آنها باید از ایران آمده باشند. عین ادعای وی چنین است: «ایران در بحبوحه تمام درخواست‌هایش برای کاهش‌تنش، اکنون حمله بی‌سابقه‌ای را علیه این تأمین‌کننده انرژی جهان [عربستان سعودی] انجام داده است. هیچ مدرکی از اینکه حملات از یمن انجام شده باشند، وجود ندارد» علیرغم این که انقلابیون یمن رسما مسئولیت این حملات را به­عهده گرفته­اند که ما در بالا به آن اشاره کردیم. پمپئو وزیر دخالت خارجی آمریکا، موذیانه ایران را مسئول این حمله معرفی می­کند با علم به اینکه مسئول همان مجری نیست.

حتی بر اساس گزارش برخی رسانه‌ها، این نه نخستین حمله بلکه سومین حمله به تأسیسات نفتی شرکت آرامکو در کمتر از ۶ ماه گذشته است. نخستین حمله اواسط ماه مه انجام شد که در آن، سه خط لوله پمپاژ نفت شرق به غرب با 7 پهپاد هدف قرار گرفت. حمله دوم به میدان نفتی الشیبه‌ صورت گرفت که حدود نیم میلیون بشکه نفت در روز تولید می‌کند. علاوه بر آن‌ها، حمله روز شنبه است که تاکنون در جایگاه سوم و مهم‌ترین حمله قرار دارد.

بعد از اتهامات واهی وزیر امور مداخله آمریکا آقای «هوا چون بینگ» سخنگوی وزارت خارجه چین روز دوشنبه از اتهام‌زنی‌های بی‌سند آمریکایی‌ها به ایران انتقاد کرد و گفت: «بدون مدرک نمی‌توان هیچ کشوری را مسئول این عملیات دانست و سرزنش کسی به دلیل حمله به تأسیسات نفتی عربستان بدون در دست داشتن مدارک قطعی بی‌مسئولیتی است».

در همین حال وزارت خارجه انگلیس در بیانیه‌ای اعلام کرد: «قبل از هرگونه واکنشی در مورد این حادثه باید حقایق کامل در مورد مسئول این عملیات مشخص شود». ولی آمریکا را با حقیقت چکار.

این رخدادها ولی نتایج بسیار ژرفی در منطقه به­بار می­آورد که توجه به آن­ها ضروری است.

قدرت نظامی ایران و یاران ایران در لبنان، سوریه، فلسطین، عراق و یمن نشان داد که این عوامل تا چه حد از نظر راهبردی برای ممانعت از جنگ و زدن ضربات متقابل دارای اهمیت حیاتی است. شعار های ضد روسیه،چین، سوریه، فلسطین و لبنان، تبلیغات اسرائیلی هاست تا ایران را به انزوا در منطقه بکشاند و راه تجاوز به ایران را تسهیل کند. کسانی که آگاهانه و یا ناآگاهانه این تبلیغات را تکرار می کنند عملا آب به آسیاب جنگ و تجاوز به ایران می­ریزند. اینکه رژیم جمهوری اسلامی اقشار و طبقات مختلف – از کارگر تا معلم و فعالین سیاسی خبرنگار و...را سرکوب می­کند و به زندان می­اندازد، اینکه زنان ایران تحت ستم مضاعف قرار دارند، اینکه رژیم ایران سراپا فاسد بوده و راهزنان و آقازاده­ها؛ بیگانه نسبت به مردم ایران، به غارت مشغولند و این امر در برابر فقر عمومی دردناک بوده و موجبات خشم برحق مردم را فراهم می آورد باید به سختی مورد انتقاد و افشاءگری و مبارزه قرار گیرد، ولی هیچکدام از این رخدادها نباید موجب خواست نابودی ایران گردد. ایران جمهوری اسلامی نیست و از این رو که پاسداری از تمامیت ارضی و بقاء ایران وظیفه هر ایرانی است و تنها در این متن است که می شود با این رژیم مبارزه کرد.

مقاومت نظامی ایران و یارانش در منطقه نشان داد که دشمنان ایران قدرت نظامی ایران را نادرست تخمین زده بودند و حال به این نتیجه رسیده اند که تجاوز به ایران امری نیست که یکشبه تمام شود. ایران خود را برای تجاوز دشمن از سالها پیش آماده کرده و ضربات سختی را به آنها وارد می­کند. این مقاومت ایران در مقابل تجاوز و ادامه حمایت از جنبشهای منطقه موجبات تقویت نیروهای ضدآمریکائی و اسرائیلی را در منطقه فراهم کرده و در این جنگ روانی ایران پیروز شده است. این امر باعث شده کسانی که تا دیروز زیر چتر حمایت وهابیستها و ترامپ رجز می­خواندند امروز سراسیمه شوند. بی­خود نیست که خلیفه بحرین فورا برای پایبوسی به زیارت امام ترامپ رفته است.

خلیفه بحرین بعد از حملات یمنی­ها به تاسیسات، تصفیه خانه­های صنعت نفت عربستان سعودی، فورا به آمریکا رفت زیرا این پرسش از نظر نظامی مطرح است که چگونه این پهپادهای انتحاری توانسته­اند بدور از چشمان رادارهای آمریکائی 1000 کیلومتر به صورت دستجمعی پرواز کنند و دیده نشوند. به این ترتیب پایگاههای نظامی آمریکا در بحرین و قطر و همه فرودگاههای آنها در معرض خطر قرار داشته و می­توانند آماج اقدامات تلافی­جویانه قرار گیرند. تمام تسلیحات گرانقیمت و مدرن فنی آمریکائی فاقد ارزش کاربری در چنین جنگ "پارتیزانی" و نامتقارن است. از این گذشته آمریکا هنوز نتوانسته پاسخ مناسبی چه در خلیج فارس و چه در منطقه برای این راهکارهای ایران که شیوه نوینی در جنگهای مقاومت است پیدا کند.

در یمن فقط حوثی­ها بر ضد تجاوز عربستان و موتلفان آنها نمی­جنگند، این خلق یمن است که بر ضد تجاوز می­جنگد. این جنگ جنگ شیعه و سنی نیست و این دروغی است که امپریالیسم و صهیونیسم شایع می­سازند. این جنگ جنگی آزادیبخش از طرف خلق یمن بر ضد تجاوزکاران است و در این جبهه سنی­های یمن و یاران سابق صالح رئیس جمهور سابق نیز شرکت دارند. کشور یمن می­خواهد نشان دهد مستعمره و شاهزاده نشین عربستان سعودی نیست تا کمیسیون مربوط به یمن در ریاض سرنوشت آنها را تعیین کند. بسیاری از متحدان ایران که برای آزادی خویش مبارزه می­کنند سنی بوده و مورد نفرت طبقات حاکمه ممالک عربی "سنی" هستند. از جمله فلسطینی­ها و یا اکثریت مردم کشور سوریه. مردم تونس، مراکش، مصر و بسیاری ممالک عربی و حتی ترکیه و آسیای میانه در کنار مردم ایران قرار دارند. ما در این زمینه به مردم ممالک غربی که آنها نیز در کنار مردم ایران هستند تکیه نمی­کنیم. برای آنها سرکوب مردم ایران توسط رژیم جمهوری اسلامی نقش درجه دوم را بازی می کند، زیرا خودشان نیز در زیر سلطه سرکوب حکومتهای فاسد و مرتجع خود به سر می­برند ولی می­بینند که در منطقه تنها یک کشور است که از منافع مردم فلسطین دفاع کرده و در مقابل امپریالیسم و صهیونیسم که بانیان تشنج و سرکوب در جهان و منطقه هستند مقاومت می کند. و این امر امید مبارزات سالهای 60 میلادی را  در دل آنها زنده می­کند.

حال سیاست قلدری امپریالیسم و متحدانش در منطقه اگر نه به انتها، به بشدت تضعیف شده است. سرنگونی پهپاد گرانقیمت و مملو از فن آوری نوین آمریکائی توسط قوای نظامی ایران، مقاومت در مقابل راهزنی دریائی بریتانیا و آمریکا، نابودی تصفیه­خانه­های نفت عربستان سعودی، عدم عقب­نشینی در مقابل خروج آمریکا از برجام و تهدیدات بی­شرمانه آنها ثابت می­کند در مقابل تحریم و تهدید امپریالیسم، نباید تسلیم شد بلکه باید مقاومت کرد. کسی که انگشتش را به امپریالیسم بدهد دستش را خواهد داد. این مقاومت ایران نشان داد که مسئله تجاوز به ایران دیگر یک درگیری محدود منطقه  خلیج فارس باقی نمی­ماند، بلکه این درگیری در تمام منطقه اگر نه در جهان احساس خواهد شد. در فردای تجاوز به ایران از اسرائیل چیزی باقی نخواهد ماند. امارات متحده عربی که زندگیش به موئی بند است و موجودیتش به لطف ایران وابسته است، حکومت بحرین و قطر در منطقه از بین می روند. عربستان سعودی نفسهای آخر را خواهد زد و این سناریو برای امپریالیسم در منطقه وحشتناک است. شکست آمریکا در خلیج فارس و منطقه همراه با شکست آنها در دریای چین به تسلط آنها در اقیانوس آرام و هند به یکه تازی آنها در باب المندب و دریای سرخ خاتمه می­دهد. عواقب جنگ یمن را باید از این زاویه نیز بررسی کرد.

یکی دیگر از تبلیغات رسانه­های کشورهای جاه طلب، طلبکار و نژادپرست آمریکا و اروپا و متحدان غربی آنها این است که می­خواهند به ایران پاسخ "مناسب" بدهند و برای این منظور باید کارشناسان جهان تحقیق کنند که پهپادهای یمنی چگونه موفق به این پیروزی شده و از کدام سمت آمده و در کجا ساخته شده­اند. آنها تبلیغ می کنند که تنها ایران توانائی ساختن این نوع پهپاد را داشته و این کارشناسان ایرانی هستند که این پهپادها را برای انجام ماموریتشان هدایت کرده­اند و از این توضیحات نتیجه می­گیرند که مقصر اصلی در اینجا ایران است و باید مجازات شود. بی­شرمی امپریالیستها در این است که چنین جلوه می­دهند که گویا دریافت پهپاد ایرانی توسط انقلابیون یمن و یا حتی خرید آنها از ایران توسط آنها گناه غیر قابل بخشش است ولی اگر عربستان سعودی بر ضد ایران و یمن از بریتانیا، فرانسه، آلمان و آمریکا اسلحه بخرد و کارشناسان آنها را برای اداره این همه تسلیحات نظامی استخدام نماید و به آنها پایگاههای نظامی بدهد که ده ها هزار آمریکائی را در عربستان، امارت، بحرین، قطر و جنوب عراق نگاه دارند، آنوقت این یک امری طبیعی و حق این گردن کلفت­هاست.

 

کارشناسان سازمان ملل باید جمع شوند تا در بررسی خود مسیر حرکت پهپادهای انتحاری را معین کنند ولی حق ندارند مسیر بمباران هواپیماهای جنگی عربستان را که از غرب گرفته­اند تعیین نمایند. بمباران یمن و کشتار مردم این کشور را طبیعی و حق عربستان سعودی می­دانند، ولی مقاومت مردم یمن و اقدامات تلافیجویانه آنها خارج از هنجار جهانی بوده و باید مجازات شود. این منطق ارتجاعی حق مقاومت در مقابل تجاوز را از ملتها و دولتها سلب می­کند. رئیس پنتاگون اعلام کرد تیمی از نهادهای مختلف آمریکا در همکاری با کشورهای متحد در حال بررسی چگونگی «رویارویی با این حمله بی‌سابقه و دفاع از نظم مبتنی بر قوانین بین‌الملل که ایران در حال ضربه زدن به آن است» هستند. نخست اینکه عربستان سعودی در جنگی جنایتکارانه و تجاوزگرانه برضد کشور یمن قرار دارد و ده­ها هزار نفر مردم این کشور را به قتل رسانده و صنایع زیربنائی و شرایط هستی مردم این کشور را نابود کرده است. انقلابیون یمن حق دارند پاسخی کوبنده به این متجاوزان بدهند و این عین احترام به نظم جهانی و تنبیه متجاوز است. سخنگوی پنتاگون برای کتمان جنایات عربستان سعودی تجاوزگر، پای ایران را به میان می­کشد حال آنکه ایران نیز حق دارد به هر کس مناسب تشخیص داد تسلیحات ایرانی بفروشد و یا وی را در تامین استقلال کشورش یاری رساند. این امر عین احترام به منشور سازمان  ملل متحد در دفاع از حق حاکمیت و تمامیت ارضی کشورهاست. از جمله دولی باید تنبیه شوند که قراردادها و موازین جهانی را به زیر پا می­گذارند. این دول همان مثلث آمریکا-اسرائیل و عربستان سعودی هستند. دول امپریالیستی بمباران صنایع نفتی عربستان را محکوم کردند و به این ترتیب حق دفاع از خود مردم یمن را محکوم نمودند. به نظر آنها حق با تجاوزگر است و مورد تجاوز، نباید از میهنش دفاع کرده و به تجاوزگر پاسخ مناسب بدهد. با هیچ هوچیگری نمی­شود واقعیات جهان را دگرگون جلوه داد. این امر مقاومت ایجاد می­کند و ما نتایج آنرا در جهان می­بینیم.

 

 

اضافه کنیم که نابودی تصفیه و تلمبه­های نفتی عربستان سعودی به دست انقلابیون  یمنی به افزایش بهای نفت در جهان منجر شده است. این افزایش بهای نفت بر گرانی اجناس ممالک صنعتی به­ویژه غرب تاثیر گذارده و به رکود اقتصادی آنها می­انجامد. به­این جهت در بازارهای بورس زنگهای خطر به صدا در آمده­اند. آمریکا برای کنترل بازارها حاضر شده به منابع ذخیره نفتی خود که تنها کفاف بیست روز را می­دهد متوسل شود و اروپا گویا برای سه ماه ذخیره نفتی دارد که حاضر است در صورت ادامه بحران از این ذخایر برای تثبیت بازار بورس استفاده نماید. ولی این حسابگریهایِ بی­دورنما و دل­راضی­کن تنها زمانی با موفقیت روبروست که ایران مقاومت نکرده و هر چه زودتر تسلیم شود. زیرا اگر ایران مقاومت کند که چنین به­نظر می­رسد، آنوقت مسئله بحران و جنگ در خلیج فارس امری نیست که در عرض یک هفته تمام شود، بلکه ماهها و شاید سالها طول بکشد و لذا تمام ذخایر نفتی غرب و دلداری­هایش به مفت نمی­ارزند. آنها در ارزیابی خویش در زمینه توانائی و ظرفیت نظامی ایران به شدت دچار اشتباه بوده­اند و حال با وضعیتی روبرو شده­اند که خطر جنگ را می­تواند جهانی کند. این وضعیت شکست مفتضحانه سیاست آمریکا را که از برجام خارج شد و تلاش کرد به ایران سیاستهایِ نتانیاهو خواسته را تحمیل کند، نشان می­دهد. خروج قلدرمنشانه از برجام و نقض روشن تعهدات بین­المللی که "راستی­آزمائی" آمریکای حیله­گر و دروغگو را عیان کرده، موجبات بی­اعتباری جهانی آنها را فراهم آورده است. حال این سیاست نتایجی به بار ­آورده که در عرصه جهانی به انزوای آمریکا و متحدانش منجر شده است.

ضربه به عربستان سعودی مظهر سیاه ارتجاع جهانی و یاور داعش و جهادیستهای وحشی موجب مسرت همه نیروهای دموکرات، انقلابی و کمونیستهای واقعی است. این روز روز عزای ایرانیان خودفروخته است که یکی از حامیان خرپول خود را از دست می­دهند.

 

برگرفته از توفان شـماره 236 آبان ماه 1398ـ oct سال 2019

ارگان مرکزی حزب کار ایران(توفان)

www.toufan.org

نشانی پست الکترونیکی(ایمیل)

toufan@toufan.org

لینک چند وبلاگ حزبی

وبلاگ توفان قاسمی

http://rahetoufan67.blogspot.se/

وبلاگ ظفرسرخ

http://kanonezi.blogspot.se/

وبلاگ کارگر آگاه

http://www.kargareagah.blogspot.se/

سایت کتابخانه اینترنتی توفان

http://toufan.org/ketabkane.htm

سایت آرشیو نشریات توفان

http://toufan.org/nashrie_tofan%20archive.htm

توفان در توییتر

https://twitter.com/toufanhezbkar

توفان در فیسبوک

https://www.facebook.com/toufan.hezbekar

توفان درفیسبوک به زبان انگلیسی

https://www.facebook.com/pli.toufan?fref=ts

توفان درشبکه تلگرام

https://telegram.me/totoufan