گزارشی از کنسول ونزوئلا در فرانکفورت

روزشمار محاصره امپریالیستی کشور ونزوئلا

 

دولت قلدرمنش آمریکا از هیچ زورگوئی ابا ندارد و به دولت ونزوئلا نیز مانند سایر دول جهان زور می­گوید و می­خواهد ونزوئلا را به مستعمره ایالات متحده آمریکا بدل کند. تجربه ونزوئلا مجددا نشان می­دهد هرجا امپریالیسم است جنبشهای مقاومت نیز سربلند می­کنند و مردم و دولتها برای حق حاکمیت ملی و تمامیت ارضی کشورشان به مبارزه برمی­خیزند. در زیر توجه شما را به گزارش کنسول ونزوئلا در آلمان جلب می ­کنیم:

کشور ونزوئلا قربانی سیاست مداخله­جویانه ایالت متحده آمریکاست، سیاستی که شاخص دولت آمریکاست، روشی که از زمان به­قدرت رسیدن هوگو چاوز افزایش یافته است.

بعد از پیروزی نیکلاس مادورو در سال 2013 باردیگر این سیاست امپریالیستی در قبال انقلاب بولیواری خود را تثبیت کرد. ما در اینجا از شما  دعوت می­کنیم  اطلاعات بیشتری در مورد تعقیب این هدف به­وسیله دولت آمریکا کسب کنید.

سال 2015

فوریه: رئیس دولت ونزوئلا نیکولاس مادورو اعتراض می­کند که افسران نیروی هوائی ونزوئلا از کارمندان دولت آمریکا کمکهائی دریافت کرده­اند تا دولت ونزوئلا را در اقدامات چند مرحله­ای توسط کودتا براندازند.

مارس: رئیس جمهور آمریکا باراک اوباما تحریم­های جدیدی را به­علت ظاهرا نقض حقوق بشر در ونزوئلا اعلام می­کند. در ادامه آن  اوباما یک "وضعیت ملی اضطراری" اعلام کرده و آنرا محصول "خطر پذیری فوق­العاده"­ای می­داند که شرایط ونزوئلا برای امنیت ایالت متحده ایجاد کرده است.

آپریل: دولت ونزوئلا در نامه­ای برای "جف سیمون" Jeff Simon مدیر شرکت "اِکسون موبایل"Exxon Mobil  در بخش مربوط به ونزوئلا، به رد نظرات این شرکت می­پردازد که قصد نفاق­افکنی میان دولت ونزوئلا و جمهوری گوایانا "Guyana" در رابطه با  معاهدات دو جانبه این دو کشور دارد.

ژوئن: جان کلی فرمانده منطقه جنوب آمریکا، آمادگی دولت ونزوئلا را برای مبارزه با خرید و فروش مواد مخدر به زیر سئوال می­برد.

اوت: "مارک سی. ترنر" Mark  C. Tonner کارمند وزارت امور خارجه آمریکا به راهبرد انتخابات در ونزوئلا اشاره می­کند. وی مطالبه می­نماید تا وتوئی را که در مخالفت با شرکت چند تن از مخالفان دولت در انتخابات پارلمان وجود دارد برداشته شود. وی همچنین می­خواهد که دولت ونزوئلا اجازه دهد که نظار انتخاباتی به ونزوئلا بیایند.

سپتامبر: جان کری John Kerry وزیر امور خارجه آمریکا به انتقاد از قوه قضائیه در مورد رهبر سیاسی راست­گرای ونزوئلا "لئوپولد لوپز" Leopoldo Lὀpez می­پردازد و مجددا در امور داخلی ونزوئلا مداخله می­کند.

کمیسیون داخلی حقوق بشر در آمریکا گزارشی منتشر می­کند که در آن ظاهرا از فاجعه انسانی در ونزوئلا و نقض حقوق شهروندان کلمبیائی که توسط دولت ونزوئلا از این کشور اخراج می­شوند می­پردازد و آن را محکوم می­کند.

اکتبر: جان کری اعلام می­کند که دموکراسی در ونزوئلا "ناکامل" است.

نوامبر: ونزوئلا نقض حریم هوائی خود را توسط هواپیماهای سرویس اطلاعات مخفی آمریکا که از پایگاه نظامی آمریکا "کورکائو" Curacao پرواز کرده است محکوم می­کند.

2016

مارس: پرزیدنت اوباما فرمانی را که به موجب آن ونزوئلا را خطری غیرعادی و فوق­العاده معرفی می­کند به مدت یکسال تمدید می­کند.

مه: نشست شورای دائمی سازمان کشورهای آمریکایی(OAS) تشکیل شد که در آن حمایتش را از اتحادیه ملل آمریکای جنوبی "اوناسور"(Unasur) برای برقراری گفتگو مابین دولت و مخالفان در ونزوئلا مورد تاکید قرار داد. در این رابطه دولت ونزوئلا افشاء کرد که مخالفان دولت رسما با "لوئی آلماگرو"  Luis Almagroملاقات کرده­اند و قصد دارند تا با تحریفِ اطلاعات و بسیج و رخنه­گری برای بکار بردن خشونت طرحی را به نام "ضربه نرم" از خارج از کشور به­اجراء در آورند.

2017

ژانویه: تجدید فرمانی که در آن از ونزوئلا به عنوان یک تهدید جدی و فوق­العاده برای امنیت آمریکا صحبت می­شود.

فوریه: وزارت دارائی آمریکا از طریق اداره خارجی کنترل دارائی­ها(OFAC) تحریمی برعلیه معاون رئیس جمهور "طارق­ ال اسامی" Tareck El Aissami را به اجراء می­گذارد.

همچنین سنای آمریکا قطعنامه­ای را صادر می­کند که در آن بار دیگر از "لوئی آلماگرو"  Luis Almagroبرای به­کارگیری منشور دموکراسی کشورهای آمریکای لاتین در مقابل ونزوئلا پشتیبانی می­کند.

مارس: نایب منشی آمریکائی سازمان مبارزه با مواد مخدر "ویلیام برآن فیلد" William Brownfield گزارشی را منتشر کرد که در آن به سیاست مبارزه با مواد مخدر کشور ونزوئلا حمله می­کند. روز بعد در گزارش حقوق بشر وزارت امور خارجه آمریکا برای سال 2016 پیشرفت کشور ونزوئلا برای تضمین حقوق بشر را انکار می­کند.

آپریل: "کورت تید" Kurt Tidd رئیس بخش جنوبی نیروهای نظامی آمریکا اعلام می­کند که وضعیت ونزوئلا "سرانجام می­تواند یک پاسخ منطقه­ای را بطلبد". ادعائی که دولت ونزوئلا آنرا به­منزله "اقدامی مداخله­جویانه" مورد حمله قرار می­دهد.

ژوئن: "نیکی هیلی" Nikki Haley نماینده آمریکا در سازمان ملل بعد از اینکه مدعی شد مردم این کشور آمریکای جنوبی از گرسنگی رنج می­کشند و آنهم در زمانیکه دولت ونزوئلا دموکراسی را لگدمال می­کند خواهان "اقداماتی" در مورد ونزوئلا شد.

ژوئیه: دولت آمریکا 13 نفر از کارمندان فعلی و سابق و نظامیان ونزوئلا را به جرم دخالت و جلوگیری از شرکت برخی از کاندیداها در انتخابات نمایندگان قانون اساسی صورت گرفته است، را در فهرست تحریم­ها قرار می­دهد. همچنین در پی آن نیکولاس مادورو را نیز در فهرست تحریم­ها قرار می­دهد.

اوت: دونالد ترامپ ونزوئلا را علنا تهدید می­کند و می­گوید که آنها چندین برنامه برای ونزوئلا در نظر گرفته­اند، حتی اگر لازم باشد یک برنامه نظامی. این بیانیه از طرف دولت ونزوئلا و بخش بزرگی از جامعه جهانی رد می­شود.

2018

مارس: دونالد ترامپ تحریم­های مداخله­جویانه آن کشور را تمدید کرده و بار دیگر فرمانی را که در آن ونزوئلا به عنوان یک "تهدید فوق­العاده" برای آمریکا به شمار می­آید مورد تائید قرار داده است.

ژوئیه: "مایک پنس" Mike Pence معاون رئیس جمهور آمریکا به کشورهای آرژانتین، برزیل، کلمبیا، پرو، پاناما کشورهائی که در آغاز امسال تفنگداران دریائی آمریکا در آنجا مستقر شدند سفر دوره­ای کرد. موضوع اصلی این گفتگوها در ملاقاتهای صاحبمنصبان آمریکائی مجددا مسئله ونزوئلا بود.

اوت: یک سوء قصد ناموفق نسبت به رئیس جمهور ونزوئلا آقای نیکولاس مادورو انجام می­شود. تحقیقات نشان می­دهد که حمایت مالی تروریسم از سرزمین آمریکا صورت گرفته است.

 

سپتامبر: ایالات متحده آمریکا درخواست برگزاری یک نشست غیررسمی شورای امنیت سازمان ملل را می­نمایند تا در آنجا در باره وضعیت ونزوئلا صحبت کنند. طرحی که از آن در سال 2017 نیز استفاده کردند.

نشریه نیویروک تایمز یک سری ملاقاتهائی را که کارمندان دولت آمریکا و برخی از نظامیان مخالف دولت مادورو و انقلاب بولیواری کشور ونزوئلا داشته­اند، فاش می­کند. هدف این اقدامات براندازی دولت مادورو با استفاده از سامان اداری دولت ترامپ بوده است.

از طرف دیگر از طرف آمریکا تدابیر اجباری برعلیه همسر رئیس جمهور "سیلیا فلورس" Cilia Flores، رئیس قوه مجریه  "دِلسی رودریگز" Delcy Rodriguez، وزیر دفاع "ولادیمیر پادرینو لوپز"  Vladimir Padrino Lopezو وزیر اخبار و ارتباطات  "جورجه رودریگز"Jorge Rodriguez  و افرادی دیگر به­اجرا گذارده می­شود.

نوامبر: ترامپ حکم اجرائی دیگری را هم تصویب کرده که بر اساس آن تحریمهای اقتصادی برعلیه اقتصاد ونزوئلا و مردمان آن کشور اعمال شود و به وزارت خارجه و دارائی این حق را می­دهد که دارائی کسانی را که در بخش طلای ونزوئلا کار می­کنند مصادره کند.

 

2019

ژانویه: در 23 ژانویه، بعد از اینکه "خوان گوآیدو" Juan Guaido رئیس مجمع عمومی ونزوئلا خود را به­عنوان رئیس جمهور ونزوئلا اعلام می­کند. دونالد ترامپ او را به­رسمیت شناخته و بار دیگر نقشی مخرب در قبال حق حاکمیت مستقل دولت ونزوئلا ایفاء می­کند. در خاتمه وزیرامور خارجه آمریکا "مایک پمپئو" Mike Pompeo رئیس جمهور قانونی ونزوئلا مادورو را، با نقض آشکار قانون اساسی ونزوئلا، به­ کناره­گیری دعوت می­کند.

آمریکا بار دیگر فرامی­خواند نشست شورای امنیت سازمان ملل تشکیل شود، تا در آن به­تشریح بحران در ونزوئلا بپردازد، و وزیر امور خارجه آمریکا مایک پمپئو در این نشست از اعضاء این سازمان چندجانبه می­خواهد تا طرف "یک جانب" را بگیرند.

از طرف دیگر دولت آمریکا با وضع کردن یک تحریم مالی از جانب کاخ سفید با همکاری وزیر مسئول دارائی آمریکا "استیون منوشین" Steven Mnuchin در نظر دارد تا دارائی­های ونزوئلا را منجمد کند و از طریق حکمیت ماموران آمریکائی آنرا به نفع  "حکومت" خودخوانده خوان گوایدو در اختیار وی قرار دهد.

این شکایت از اداره نفت ملی ونزوئلا شامل 7 میلیارد دلار از دارائی­های این شرکت بود. علاوه بر آن، آنها خواستار 11 میلیارد دلار به­علت از دست دادن صادرات نفتشان در سالهای آینده شدند.

 

دولت آمریکا به افشاء برنامه­هائی پرداخت که طبق آن می­بایست منابع درآمد دولت ونزوئلا قطع شود تا بتوان آنها را به حساب کودتاچیان واریز کرد. وزارت دارائی آمریکا همچنان وعده داد که تحریم­های اقتصادی کاراکاس را تشدید کند تا دولت قانونی مادورو را سرنگون کند.

               برگرفته ازتوفان شـماره 232 تیرماه  1398 ژولای  2019

ارگان مرکزی حزب کار ایران(توفان)

www.toufan.org

نشانی پست الکترونیکی(ایمیل)

toufan@toufan.org

لینک چند وبلاگ حزبی

وبلاگ توفان قاسمی

http://rahetoufan67.blogspot.se/

وبلاگ ظفرسرخ

http://kanonezi.blogspot.se/

وبلاگ کارگر آگاه

http://www.kargareagah.blogspot.se/

سایت کتابخانه اینترنتی توفان

http://toufan.org/ketabkane.htm

سایت آرشیو نشریات توفان

http://toufan.org/nashrie_tofan%20archive.htm

توفان در توییتر

https://twitter.com/toufanhezbkar

توفان در فیسبوک

https://www.facebook.com/toufan.hezbekar

توفان درفیسبوک به زبان انگلیسی

https://www.facebook.com/pli.toufan?fref=ts

توفان درشبکه تلگرام

https://telegram.me/totoufan

 

k fijavdp fpvhk nv ,kc,mgh f#dvnhcnT lhdö #l#m, nv qlk hc huqhM shclhkihd lojgtHHk fi javdp fpvhk nv ,kc,mgh f#vnhcnT lhdö #l#m, nv qlk hc huqhM