پیمانهای مناطق آزاد تجاری

«ستا»(CETA)  جاده صاف کن «تی تی آی پی»(TTIP)

 

 

قرار است در ۲۷ اکتبر سال جاری توافقنامه جامع اقتصادی و تجاری «CETA» میان کانادا و پارلمان اروپا به امضاء برسد. گرچه پارلمان‌های کشورهای اروپایی می‌بایست قبلا آن را مورد تأیید قرار دهند، اما خانم "سیسیلیا مالمستوم" (Anna Cecilia Malmström) کمیسرکمیسیون امور تجاری پارلمان اروپا مدام به دولت‌های عضو اتحادیه اروپا فشار می‌آورد که هر چه زودتر(قبل از ارجاع به پارلمان این کشورها) با بندهای مهم قرارداد موافقت کنند. این اصرار ایشان حکایت از سرسپردگی او به کنسرن‌ها و موسسات مالی دارد که در حقیقت طراح اصلی قرارداد مذکور هستند. خانم "سیسیلیا مالمستوم"(Anna Cecilia Malmström) که هیچ لزومی در ارجاء قرارداد   «CETA» به پارلمان‌های کشورهای عضو اتحادیه نمی‌بیند، با نادیده گرفتن موج مخالفت‌ها در این کشورها، در اواسط ماه سپتامبر در "براتیسلاوا"(Bratislava) پایتخت کشور اسلواکی علنا اعلام داشت که «موافقتنامه جامعه اقتصادی کانادا و اروپا «CETA» را باید نهایی و انجام شده تلقی کرد.» نگاهی به وسعت و تنوع مخالفت‌ها با «CETA» حاکی از آن است که نظر خانم "سیسیلیا مالمستوم" سر سپرده به سرمایه جهانی نمی‌تواند نظر مردم اروپا باشد. در نظرسنجی که شرکت نظرسنجی و تحقیقات جهانی "ایپسوس"(IPSOS) در این رابطه انجام داده است، ۵۲٪ از مردم آلمان بر این نظر هستند که عقد قرارداد اروپا و کانادا «CETA» باعث از بین رفتن تدریجی استانداردهای موجود و ورود کالاهای معیوب و دستکاری ژنتیکی(تراریخته) شده و آلوده به کشورشان خواهد شد. ۳۰٪ از مردمی که از آنها پرسش شده، شک دارند که این قرارداد اصولا نفعی به حال کشورشان داشته باشد. نیمی از مردم صریحا خواستار حمایت دولت از صنایع داخلی کشورشان در رقابت های بین المللی هستند. علی‌رغم این نه تنها خانم "سیسیلیا مالمستوم" که خانم مرکل صدر اعظم آلمان نیز بر تصویب هر چه سریع‌تر «CETA» اصرار میورزد. در صورتی که او به خوبی می‌داند که نه در درون سیاستمداران و احزاب آلمان، نه در میان دولت‌های اروپا به هیچوجه اتفاق نظر وجود ندارد، تا چه رسد به پارلمان‌ها و مردم این کشورها. تصویب این قانون در پارلمان اروپا بدون نظر پارلمانهای ملی ممالک اروپائی نقض حق حاکمیت مردم، نفی استقلال ملی این ممالک است که سرنوشت خویش را به دست مشتی صاحبان سرمایههای کلان در دنیا میدهند.

 

 

محدود ساختن توان بیمه‌های درمانی، کاهش بی‌سابقه سطح حقوق بازنشستگی، پایین ‌آمدن دستمزدها، افزایش مدام مالیات‌ها، گرانی و ... که بعد از فروپاشی شوروی و ظهور نیولیبرالیسم در کلیه کشورهای سرمایه‌داری، از جمله اروپا رخ داد، بدون تردید با تصویب  «CETA»(که خود جاده صاف کن „تی تی آی پی“ بشمار می‌آید) شتاب بیشتری خواهد گرفت. و این دقیقا خلاف جملات زیبا و عوامفریبانه آقای «زیگمار گابریل»(Sigmar Gabriel) وزیر اقتصاد آلمان و دبیر کل حزب سوسیال دموکراسی آلمان که در دولت مرکل همدست خانم مرکل است، مدعی است: «ما می‌خواهیم جهانی‌سازی به درد مردم به‌خورد و نه صرفا به درد سرمایه‌گذاران». مرکل صدر اعظم آلمان می‌گوید: «ترس‌ها، نگرانی‌های شهروندان اروپا در رابطه با «CETA» بی‌مورد است... با توجه به نرخ رشد نازلی که در اروپا موجود است، این قرارداد فرصت مناسبی برای جهش این نرخ به‌شمار می‌آید... من امتیازات فراوانی برای اروپا و نیز کشور خودم به عنوان یک کشور صادرکننده کالا می‌بینم.» باید از این نماینده امپریالیسم آلمان پرسید که شما کجا سراغ دارید که رشد اقتصادی که برادر تنی جهانی شدن سرمایه و هر دو فرزندان خلف نیولیبرالیسم در حال تهاجم بشمار می‌آیند، بهبود وضع مردم را سبب گشته باشد، که قرارداد تجارت آزاد و لجام گسیخته میان کانادا و اروپا که خود به مثابه جاده صاف‌کن قرارداد تجارت آزاد میان آمریکا و اروپا «تی تی آی پی» بشمار می آید، باعث شود. پایین آوردن سطح دستمزدها اصلاحات تخریب کننده در نظام بیمه‌های اجتماعی، محدودساختن خدمات بیمه‌های درمانی، تقلیل بی‌سابقه سطح حقوق بازنشستگی، بالا‌بردن مالیات‌ها و .. که از زمان فروپاشی شوروی و هجوم نیولیبرالیسم در کلیه کشورهای سرمایه‌داری از جمله اروپا رخ داد و بدون تردید پس از تصویب «CETA» با شتاب بیشتری صورت خواهد پذیرفت و بر دامنه فقر و گرسنگی خواهد افزود. امری که دقیقا خلاف جمله فریبکارانه وزیر اقتصاد آلمان است که قبلا به آن اشاره رفت: «ما می‌خواهیم جهانی‌سازی به درد مردم بخورد و نه صرفا به درد سرمایه‌گذاران»!!؟؟

 

رهبر سندیکای اتریش (ÖGP) در اوایل ماه سپتامبر به درستی اعلام داشت که «CETA» و „تی تی آی پی“ نه تنها رشد اقتصادی به ارمغان نخواهند آورد، بلکه بر تعداد بیکاران نیز خواهند افزود. محاکم حقوقی خصوصی که جهت امنیت سرمایه تشکیل خواهند شد، قادرند در صورت تصویب تعرفه جدید که منجر به افزایش دستمزد کارگران و کارمندان بشود و یا زیانی که در اثر اعتصابات کارگری به موسسات آنها وارد شود، مستقلا علیه دولت آن کشور ادعای خسارت کنند.

 

 

ایجاد محاکم خصوصی حمایت از سرمایه‌داران که یکی از بندهای مهم «CETA» است، به آنها حق می‌دهد که در صورت تصویب قوانین جدید که منجر به بالا‌رفتن سطح دستمزدها گردد و یا هر قانون دیگری که منافع سرمایه‌داران را تحدید کند، ادعای خسارت کنند. نام این زورگویی را در قرارداد «تصمیم عادلانه و منصفانه» گذارده‌اند. حتی اگر کنسرن‌ها در اثر یک سانحه و یا فاجعه طبیعی دچار خسارت و زیان گردند نیز می‌توانند دولت‌های ایالات را به دادگاه‌های حامی سرمایه به‌کشند و از آنها ادعای خسارت کنند. دادگاه‌های خصوصی که تحت نام دادگاه‌های حمایت و امنیت سرمایه تشکیل می‌شوند، در عمل دست دولت و دستگاه‌های قضایی کشورهای اروپایی را در قبال کنسرن‌ها می‌بندند و به آنها مصونیت قضائی میدهد. کنسرن‌ها از این حق نیز برخوردارند که با اقامه دعوی علیه قوانین موجود که منافع آنها را محدود می‌سازد، شکایت کنند. برای نمونه اگر در یک کشور اروپایی نظیر آلمان قانون حداقل دستمزد را تصویب و یا بر مقدار آن بیفزاید، دادگاه‌های فوق‌الذکر حق شکایت علیه دولت را دارا خواهند بود. لازم به تذکر است که مشابه این بند در „تی تی آی پی“ نیز به چشم می‌خورد.  طرفداران قرارداد تجارت آزاد و جامع ادعا میکنند که«CETA» حجم مبادلات کالا و در نتیجه فرصت های شغلی را افزایش خواهد داد. در صورتی که طبق تحقیق و بررسی که کمیسیون مربوطه در پارلمان اروپا انجام داده است چنین رشدی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا را بسیار ناچیز توصیف کرده است. بر اساس این تحقیق اقتصاد اروپا در یک فاصله زمانی ۱۵ تا ۲۰ ساله حدود ۵٪ رشد خواهد داشت. که حد متوسط آن سالانه ۰/۳٪ خواهد بود. در تحقیقاتی که «اطاق کارگران وین» انجام داده است، نیز رشد اقتصادی «CETA» را در یک فاصله زمانی ۱۰ تا ۲۰ ساله ۰/۱۶٪ در سال پیش‌بینی می‌کند. علاوه بر این «CETA» و "تی تی آی پی" خطر بزرگی برای محیط زیست و دست‌آوردهای تاکنونی مردم در اروپا و نیز قوانین حمایت از مصرف‌کننده در این قاره بشمار می‌آیند.

 

 

کنسرن‌هایی که حتی قبل از تصویب قرارداد تجارت آزاد با چنگ‌انداختن بر روی زمین‌های کشاورزی نه تنها اروپا(نظیر اسپانیا و یونان و ...) که آفریقا، آسیا و آمریکای لاتین مشغول آلوده‌سازی محیط زیست از طریق بکاربست بذرهای تراریخته(دست کاری ژنتیکی شده) و سموم و آفات نباتی و کشت تک محصولی بوده و عملا ناقوس نابودی تدریجی محیط زیست را به صدادرآورده‌اند. قطعا پس از تصویب قراردادهای «CETA» و „تی تی آی پی“ چهار نعل در این مسیر به پیش خواهند تاخت. برای نمونه از ۴ هزار محصولات تحت کنترل و حفاظت اداره حمایت از مصرف کننده در آلمان فقط ۱۷۱ فقره در قرارداد «CETA» ذکر شده است. قرارداد تجارت آزاد بدون تردید مسیر را بر واردات کالاهای مواد غذایی تراریخته(که تولید آنها در اروپا ممنوع است) هموار خواهد ساخت. دیگر نظارتی بر ورود مواد غذایی هورمونی و تراریخته وجود نخواهد داشت.

 

 

سرمایه‌های کانادایی و آمریکایی بر تولید آب آشامیدنی، آموزشی، بهداشت و درمان چنگ خواهند انداخت. مسیر چنگ اندازی سرمایه‌داران در عرصه وسایل نقلیه عمومی شهری، تأمین انرژی و حتی کودکستان‌ها و خانه سالمندان هموار خواهد گشت. این‌ها هستند دلایل مخالفت مردم اروپا با پیمان‌های تجارت آزاد. نمایندگان سرمایه‌داری آمریکا، کانادا و اروپا سالها مخفیانه در ورای پارلمان‌ها و به دور از چشم و گوش وسایل رسانه های اجتماعی پیرامون «قانون تجارت آزاد جامع» مشغول مذاکره بودند. همین امر گویای آن است که اگر «کاسه‌ای زیر نیم کاسه» نمی‌بود و «ریگی در کفش نداشتند» حداقل این قرارداد را از طریق وزارتخانه‌های مربوطه به پارلمان‌ها می‌بردند و آن را به تصویب می‌رساندند. نه اینکه در خفا. خوشبختانه فعالیت‌های خستگی‌ناپذیر نیروهای مترقی و انقلابی اروپا، بویژه آلمان، چه در سطح مطبوعات چه در خیابان‌ها و چه در دنیای مجازی مخفی کاری نمایندگان سرمایه را فاش ساخت و بخش‌هایی از این قراردادها علنی گشتند. تنها در شهر برلن در اکتبر سال گذشته ۲۵۰ هزار نفر و نیز در سپتامبر امسال ۳۲۰ هزار نفر همزمان در ۵ شهر آلمان علیه «CETA» و „تی تی آی پی“ به تظاهرات باشکوهی دست زدند. در دنیای مجازی نیز پُرتالهای متعددی علیه قراردادهای تجارت آزاد میلیون‌ها امضاء جمع آوری کردند. این فشار وسیع افکار عمومی وزیر اقتصاد آلمان آقای گابریل را بر آن داشت تا تغییراتی هرچند جزیی را به دولت کانادا به‌قبولاند. شدت این مبارزات قرارداد تجارت آزاد با آمریکا „تی تی آی پی“ را نیز به تعلیق واداشته و امید آن میرود که به طور کلی ملغی گردد.

 

اما کمیسر کمیسیون امور تجاری پارلمان اروپا خانم خانم "سیسیلیا مالمستوم" علیرغم اعتراضات میلیونی مردم اروپا با بی اعتنایی به مقاومت‌ها و مقابله مردم در برابر این قراردادهای ارتجاعی حتی با ارجاع این قوانین به پارلمان‌های کشورهای عضو اتحادیه اروپا جهت بررسی به مخالفت برخاسته است. این وقاحت خانم "سیسیلیا مالمستوم" سرسپرده به امپریالیسم طماع و حریص جهانی حتی صدای وزیر اقتصاد آلمان که تحت فشار افکار عمومی خود را موظف می‌داند که قرارداد«CETA»را به مجلس ارجاع دهد، درآورد و با نظر خانم "سیسیلیا مالمستوم" از در مخالفت برآمد. وزیر اقتصاد آلمان تا آنجا پیش رفت که عدم طرح «CETA» در پارلمان را به مثابه خطر جدی برای «CETA» و „تی تی آی پی“ ارزیابی کرد. او گفت: «اگر کمیسیون اروپا در قرارداد «CETA» پارلمان‌های اروپا را از این تصمیم‌گیری محروم سازد „تی تی آی پی“ خواهد مرد.». البته او به این امر واقف است که تصویب قرارداد«CETA» نه تنها اروپا را به جولانگاه سرمایه‌داران کانادایی و چنگ اندازی آنها بر بازار کالا و سرمایه در اروپا مبدل خواهد ساخت، بلکه در عین حال راه برای سرمایه‌داران آمریکایی که اکثر قریب به اتفاق آنها در کانادا شرکت‌های زیرمجموعه دارند، نیز هموار خواهد ساخت.

 

 

از این منظر «CETA» جاده صاف کن „تی تی آی پی“ نیز به‌شمار می‌آید. دولت آمریکا هم اکنون بی‌صبرانه منتظر تصویب «CETA» است تا کلیه شرکت‌ها و موسسات مالی آمریکایی که در عرصه بین‌المللی فعالند و در کانادا نیز دارای شرکت‌های فرعی مرتبط هستند. وارد بازار اروپا گشته و در آن جولان دهند. به دیگر سخن این قرارداد «تجارت آزاد» از این لحاظ خیابان یک‌طرفه است. یعنی عکس آن ممکن نیست. زیرا شرکت‌های اروپایی به ندرت دارای شرکت‌های فرعی در کانادا هستند. لذا راه آنها برای فعالیت تجاری و مالی در آمریکا هموار نخواهد شد. از اینرو «CETA» برای آمریکائیان تاحدودی نقش "تی تی آی پی" را ایفاء می‌کند. به همین دلیل است که امپریالیسم آمریکا در حال حاضر عجله‌ای در عقد قرارداد „تی تی آی پی“ بکار نمی‌برد. برعکس سندیکاهای کارفرمایان اروپا به لحاظ بازشدن دستشان در تجارت و سرمایه‌گذاری در آمریکا در تصویب قرارداد "تی تی آی پی" مصرند. اما در اثر مبارزه و مخالفت‌های وسیع مردم اروپا با قراردادهای تجارت آزاد مذکور، دولت‌های اروپا تحت فشار قرار گرفته و به راحتی قادر به امضاء این قراردادها نیستند. مردم پی برده‌اند که «تجارت آزاد» نام فریبنده‌ای بیش نیست که مبتکرین آمریکایی و کانادایی آن‌ها را به طور عمده برای تجارت و سرمایه‌گذاری یکطرفه، آن هم با تمام مزایای حقوق و اقتصادی‌اش به نفع خود طراحی کرده‌اند.

 

 

برای نمونه آقای "ماتیاسه فیکل"(Matthias Fekl) وزیر تجارت خارجی فرانسه که همانند همتای آلمانی‌اش آقای«زیگمار گابریل»(Sigmar Gabriel) در منگنه فشار مردم علیه „تی تی آی پی“ قرارگرفته است، علنا اعلام داشته است که: «در فرانسه دیگر از مذاکرات قرارداد تجارت آزاد میان آمریکا و اروپا حمایت سیاسی نمی‌شود و ما خواستار پایان دادن به این مذاکره هستیم.» آقای "ماتیاسه فیکل"(Matthias Fekl) در عین حال معتقد است که «در طرح پیمان „تی تی آی پی“ کفه سنگین ترازو به طور چشم‌گیری به نفع آمریکا است.» او معتقد است که «آمریکایی‌ها به هیچوجه حاضر نیستند امتیاز بدهند، بلکه فقط امتیاز می‌خواهند.» پیمان‌های «CETA»  و „تی تی آی پی“ که به ظاهر برای از میان‌برداشتن موانع تجاری میان کانادا و آمریکا و اروپا تدوین گشته‌اند، نه تنها هیچ دردی از مردم را دوا نخواهد کرد، بلکه به جز آسیب رسانی به محیط زیست، به سلامتی مردم، به موقعیت شغلی و اجتماعی کارگران و کارمندان و خانواده‌های آنها و ... ره‌آورد دیگری نخواهد داشت. و به همین دلیل با روشنگری نیروهای مترقی و انقلابی میان مردم کشورهای اروپایی، به ویژه در آلمان، اتریش و فرانسه روز به روز بر نگرانی‌های مردم افزوده می‌گردد و آنها را به صفوف  مخالفین می‌راند. نکته دیگر که جالب توجه است، این است که خود این بورژوازی امپریالیستی که مدام از پارلمانتاریسم بورژوائی دفاع می کند و رای ملت و اکثریت مردم را به رخ می کشد، آنجا که پای منافع سرمایههای کلان به میان میآید همه تئوریهای پارلمانتاریستی را به فراموشی میسپارد و نشان میدهد که پارلمانها عامل فریب تودههای مردم هستند.

حزب ما اعضای خود و همه نیروهای مترقی و انقلابی را جهت شرکت فعالانه در این مبارزات فرا می‌خواند.

 

 

بر گرفته از توفان شـماره 200 آبان ماه  1395ـ نوامبر سال 2016

ارگان مرکزی حزب کار ایران(توفان)

صفحه حزب کار ایران (توفان) در شبکه جهانی اینترنت

www.toufan.org

نشانی پست الکترونیکی(ایمیل)

toufan@toufan.org

لینک چند وبلاگ حزبی

..........................

 وبلاگ توفان قاسمی

http://rahetoufan67.blogspot.se/

وبلاگ ظفرسرخ

http://kanonezi.blogspot.se/

وبلاگ کارگر آگاه

http://www.kargareagah.blogspot.se/

 سایت کتابخانه اینترنتی توفان

http://toufan.org/ketabkane.htm

سایت آرشیو نشریات توفان

http://toufan.org/nashrie_tofan%20archive.htm

توفان در توییتر

https://twitter.com/toufanhezbkar

توفان در فیسبوک

https://www.facebook.com/toufan.hezbekar

توفان درفیسبوک به زبان انگلیسی

https://www.facebook.com/pli.toufan?fref=ts