اروپا سیاست تحریم را با شیوه خود ادامه می­دهد

امپریالیستهای اروپائی مصمم­اند ایران را سر بدوانند تا با سیاست مهار خود؛ کشور ما را مجبور کنند به تعهدات خویش در "برجام" که دیگر بدون آمریکا مشروعیت و وجود خارجی ندارد، وفادار بماند. رژیم جمهوری اسلامی بعد از خیانتی که در مورد حق مسلم ایران در استفاده صلح­آمیز از انرژی هسته­ای با تسلیم به امپریالیستها انجام داد، نتوانست محاصره اقتصادی ایران را که محور اصلی آن تحریمات آمریکاست درهم بشکند. امپریالیستهای اروپائی نیز با موذیگری به همان راهی می­روند که آمریکا نشان می­دهد. البته برای امپریالیستهای اروپائی خوش­آیند نیست که از منافع آتی و دائمی خویش چشم بپوشند و تلاش خواهند کرد نظام یورو را در مقابل دلار تقویت کرده و سازوکار مالی مستقلی برای مبادلات اروپا با سایر ممالک ایجاد کنند، ولی حاضر نیستند، این تضاد خود با آمریکا را بر سر مسئله ایران متمرکز سازند. برنامه آنها طویل­المدت­تر و گسترده­تر است.

آنها بعد از مدتها که ایران را سرگرم کرده و وعده­های قلابی به وی داده­اند کوچگترین گامی برای رفع تحریمها برنداشته­اند. دولت آلمان حتی قراردادهای بانکی خویش با شعب بانکهای ایرانی در آلمان را خدشه­­دار کرده و از خروج پول متعلق به ایران از آلمان جلوگیری می­کند. فرود هواپیمای ماهان به فرودگاههای آلمان را به بهانه­های مضحک و غیرقابل اثبات و در واقع بر اساس افترآ و دروغگوئی، از جمله ارسال اسلحه به سوریه ممنوع اعلام کرده و سخنان ترامپ و نتانیاهو را در مورد ایران تکرار می­کند. فرانسه از خروج شرکت سوخت توتال با نقض قراردادش با ایران حمایت می­نماید. وضع با سایر ممالک اروپائی نیز بهتر نیست.

حال بعد از مدتها کوه موش زائیده و سازوکاری مالی اختراع شده تا توسط آن بشود با ایران به معاملات تجاری دست زد. متن قرارداد در دست ما نیست تا بتوانیم ماهیت استعماری آن را از ریشه بشکافیم ولی اشاره به ادعاهای تاکنونی و منتشر شده علنی آنها نیز کافی است. بنا برگزارشات متناقض منتشر شده تا کنون؛ ایران باید موافقت کند که مبالغ دریافتی از فروش نفت خویش به یورو را، به صورت خودکار به­یک صندوق مالی در اروپا واریز کند. شرکتهای خصوصی اروپائی به ایران مواد غذائی و داروئی ارسال می­کنند که جنبه بشردوستانه دارد و هزینه این مبادله تجاری را از صندوق مالی دریافت می­کنند. در این سازوکار چند بُردار به چشم می­خورد:

1- هیچگونه ارز جهانی از جمله یورو به دست ایران نمی­رسد.

2- تصمیم نهائی بر سر اینکه چه نوع کالاهائی به ایران ارسال شود با امپریالیستهای اروپائی است و نه ایران.

3- نوع کالاها تنها کالاهای مصرفی و نه صنعتی و یا نیمه صنعتی است.

4- ایران توانائی بهبود صنایع فرسوده و یا صنایع زیربنائی خویش را ندارد و نمی­تواند دارای رشد اقتصادی در آینده باشد.

5- ایران نفتش را می­دهد و نان می­گیرد و این همان سیاست استعماری است که در مورد عراق اجراء کردند. سیاست نفت در مقابل غذا.

6- مقدار فروش نفت ایران به شرکتهای خصوصی اروپائی نیز معلوم نیست و براساس نیاز شرکتهای خصوصی اروپائی که طبیعتا هیچگونه تعهدی از قبل متقبل نمی­­شوند تعیین می­شود.

7- اروپا می­تواند از ورود کالاهای دو منظوره به ایران جلوگیری کند.

8- فروشندگان مواد غذائی و یا داروئی به ایران سه کشور آلمان؛ فرانسه و بریتانیا هستند.

این نوع مبارزه با تحریم؛ در واقع ادامه همان تحریم ترامپ و مهار اقتصاد ایران و غذای مردم کشور ما می­باشد. امپریالیسم اروپا در همدستی با آمریکا وظیفه مدیریت تحریم را به دست خود گرفته است و دول اروپائی هیچگونه تعهدی در مورد خرید نفت از جانب شرکتهای خصوصی و یا فروش مواد غذائی بعهده نمی­گیرند. در اسناد خبرنگاری­های اروپائی از جمله یورو نیوز می­آید:

"اجرایی شدن این ساز و کار به ایران امکان خواهد داد تا برغم تحریم های آمریکا بواسطه صادرات اروپایی کسب درآمد کند.

خبرگزاری فرانسه در این گزارش همچنین به نقل از منابع اروپایی اعلام کرد که در بیانیه نهایی اتحادیه اروپا نسبت به برنامه موشکی دور برد ایران و نیز فعالیت­های برون مرزی تهران در منطقه به خصوص داشتن نقش محوری در مناقشات سوریه و یمن ابراز نگرانی کرده است.

گفته می شود در بخش دیگری از این بیانیه همچنین تدارک و انجام حملات بر ضد اپوزیسیون ایران در اروپا از سوی بروکسل محکوم شده است.".

تمام این محکومیتها و درخواست­ها از ایران؛ ابزاری برای فشار به ایران و سرباز زدن از دور زدن تحریمها و اجرای تعهدات اروپائی­ها می­باشد. آنها موارد جدیدی را که ربطی به احترام به مفاد توافقنامه "برجام" ندارد، شرط انجام مبادلات تجاری؛ ارزی و مالی با ایران قرار داده­اند. دولت دانمارک که مسئله تروریسم جمهوری اسلامی را مطرح ساخته است، خودش تروریستهای "الاحواز"  را که بیش از 20 نفر هموطنان ما را به قتل رسانده­اند، پناه داده و از آنها حمایت می­کند.

در منابع بی بی سی می­خوانیم:

"دیپلمات­های اروپایی به روزنامه فایننشال تایمز گفته‌اند که هیچ کشوری از اتحادیه اروپا متمایل نیست میزبان دفتر کانال یا سازوکار این اتحادیه برای تبادلات مالی با ایران با هدف دور زدن تحریم­های آمریکا باشد.

رسانه­های اروپایی پیشتر به نقل از دیپلمات­ها گفته بودند که این کانال یا سازوکار مالی به طور سمبولیک و نمادین پیش از اجرایی شدن تحریم­های نفتی آمریکا علیه ایران، افتتاح می­شود اما عملیاتی شدن آن احتمالا تا اوایل زمستان جاری طول می کشد.".

آمریکائی­ها در مخالفت با این سازوکار مالی اروپائی­ها اظهار داشتند که در صورت ایجاد اخلال در روند تحریم‌های آمریکا از جانب اروپا، این کشور تحریم‌های ثانویه‌ یکپارچه‌ای را اعمال خواهد کرد و افراد و موسسات خاطی را مسئول خواهد شمرد. کاخ سفید بارها به شرکت‌های اروپایی که در ایران مشغول به کار هستند، هشدار داده است که در صورت دور زدن تحریم‌های آمریکا «به شدت تنبیه و مجازات» خواهند شد. تمام این کارزار گسترده ضد ایرانی؛ در یک کُر دستجمعی آمریکا؛ اروپا؛ اسرائیل و عربستان سعودی انجام می­پذیرد تا از زیر بار تعهداتشان فرار کنند و سیاست خارجی آمریکا و اسرائیل را به ایران تحمیل نمایند.

خبرگزاری فرانسه که زبان سیاسی دولت فرانسه است با استناد به منابع اروپائی که سند نهائی اتحادیه اروپا را تنظیم کرده­اند، با اشاره به مناقشات منطقه در سوریه و یمن و برنامه موشکی ایران و ذکر این موارد در بیانیه نهائی اتحادیه اروپا افزوده است که با  ادامه گنجانده شدن این بندها به سند نهایی اتحادیه اروپا؛ یک پیام قوی برای تهران ارسال شده است. مفهوم این سخن در واقع وابسته کردن اجرای همه این موارد نامبرده به تحقق خواست آمریکا؛ اسرائیل و عربستان سعودی در مورد سوریه؛ یمن و پژوهشهای موشکی ایران می­باشد. این منبع اضافه می­کند این پروژه ابتداء قرار بود به ایران امکان دهد تا نفت خود را در ازای خرید کالا و خدمات به اروپا بفروشد، اما اروپایی ها عملا دیگر خریدار نفت ایران نخواهند بود.

اروپائی­ها مدتهاست که در پی آن هستند نیازهای سوخت خود را از طریق لیبی و افزایش تولید نفت عربستان سعودی جبران کنند و وابستگی خویش به نفت ایران ببُرند. در یک کلام سازوکار مالی اروپائی­ها که غذا را در مقابل نفت می­دهند، بیکباره فاقد هرگونه تضمین مالی است، زیرا اگر اروپا نفت ایران را نخرد- (دو میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه مقدار نفت صادراتی ایران به کشورهای اروپایی است)- آن صندوقِ موهومی برای تسهیل پرداختهای ایران؛ عملا خالی خواهد بود و به مصداق اینکه "هر چقدر پول دهی آش می­خوری" آذوقه­ای به ایران نمی­رسد. نه دولتهای اروپائی و نه شرکتهای خصوصی آن توان مقابله با امپریالیسم آمریکا را ندارند.

خبرگزاری اسرائیلی تایمز اسرائیل گزارش داد:

"برایان هوک، سرپرست گروه جدید موسوم به اقدام ایران؛ در وزارت خارجه آمریکا که نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران است، ادعای مقام‌های جمهوری اسلامی مبنی بر این که دارو و تجهیزات پزشکی شامل تحریم‌های آمریکا علیه ایران است را رد کرد.".

آقای برایان هوکِ دروغگو در یک خط پائین­تر به گزارش صدای آمریکا، مدعی شد:

"دلیل مشکلات بر سر راه ارسال محموله‌های بشردوستانه به ایران... تبعیت نکردن بانک‌های ایران از قوانین بین‌المللی و حضور شرکت‌های صوری حکومتی" می­باشد. به زبان قابل فهم؛ این ادعا که "اقلام خوراکی، دارویی، و تجهیزات پزشکی از تحریم‌های ما معاف هستند" دروغی بیش نیست زیرا به نظر آقای هوک:

"اما بزرگترین مشکل ما برای اعمال این معافیت‌ها، تاسیس شرکت‌های صوری توسط رژیم ایران است؛ شرکت‌هایی که به ظاهر سازمان‌های خیریه، اما در واقع متعلق به سپاه پاسداران، هستند".

و به این ترتیب هیچکدام از کالاها برای ارسال به ایران از معافیت برخوردار نیستند. بشردوستی امپریالیسم برای تبلیغات اپوزیسیون خودفروخته و آمریکائی-اسرائیلی ایران مصرف دارد.

 

بر گرفته از توفان شـماره 228 اسفند ماه 1397ـ مارس  2019

ارگان مرکزی حزب کار ایران(توفان)

www.toufan.org

نشانی پست الکترونیکی(ایمیل)

toufan@toufan.org

لینک چند وبلاگ حزبی

وبلاگ توفان قاسمی

http://rahetoufan67.blogspot.se/

وبلاگ ظفرسرخ

 http://kanonezi.blogspot.se/

 وبلاگ کارگر آگاه

 http://www.kargareagah.blogspot.se/

  سایت کتابخانه اینترنتی توفان

http://toufan.org/ketabkane.htm

 سایت آرشیو نشریات توفان

 http://toufan.org/nashrie_tofan%20archive.htm

 توفان در توییتر

https://twitter.com/toufanhezbkar

توفان در فیسبوک

https://www.facebook.com/toufan.hezbekar

 توفان درفیسبوک به زبان انگلیسی

https://www.facebook.com/pli.toufan?fref=ts

 توفان درشبکه تلگرام

https://telegram.me/totoufan