امپریالیسم آمریکا حامی تروریسم و مسئول قتل­عام مردم سوریه است

 

در سوریه نبردی سخت در جریان است و هر کس از ظن خود و از نظر علمی از جنبه منافع و نگرش طبقاتی به ارزیابی از این واقعیت می­پردازد. انتشار جعلیات، دروغپراکنی وشایعه­سازی بخشی از برنامه امپریالیستی برای نابودی سوریه است. جنگ با تروریستها در تمام مطبوعات دروغ­پرداز، جنگ داخلی تبلیغ می­گردد، زیرا خاصیت این دروغِ رسانه­ای امپریالیستی؛ آن است که از داخل آن می­توان یک نیروی اپوزیسیون "دموکرات" اختراع کرد که باید بر سر میز مذاکره با کراوات سبز و دستکش­های سفید بنشیند و تقاضای سهم نماید. وقتی تروریستها با غسل تعمیدِ دروغهای امپریالیستی به نیروهای دموکرات اپوزیسیون تبدیل شدند، طبیعتا حق دارند در گفتگوها برای آینده سوریه؛ البته اگر نیروی قابل توجه و شناخته شده­ای باشند، شرکت کنند. در سوریه بارها و بارها ادعا شده است که ارتش ملی سوریه که از آنها رسانه­های دروغگوی غربی به عنوان ارتش بشار اسد نام می­برند، برای نابودی "اپوزیسیون" از گاز سمی استفاده کرده است. علیرغم اینکه این دسیسه کارگر نیفتاده است و دولت سوریه که تمام گاز سمی تولید آلمان و ذخیره خود را نابود کرده است، باز هم این دروغ تکرار می­گردد و این در حالی است که ثابت شده است گاز سمی توسط تروریستها و به­یاری عربستان سعودی و دولت ترکیه در شهرهای سوریه علیه مردم عادی به­کار رفته است. ده­ها هزار تروریست وارداتی که تعداد آنها را 60 هزار نفر حداقل ارزیابی می­کنند از چچن، افغانستان، ازبکستان، داغستان، ترکیه، اردن، عربستان سعودی، مصر، لیبی، تونس، الجزایر، مراکش و.. توسط سازمانهای جاسوسی غرب و پیمان ناتو از سراسر جهان بسیج کرده­اند و با سرمایه­ی قطر و عربستان سعودی با مستمری قابل توجه و ثابت ماهیانه به سوریه؛ از طریق ترکیه و همکاری اطلاعاتی و تدارکاتی ناتو گسیل داشته­اند. امری که هنوز نیز ادامه دارد.

دولت ایران که منافع راهبردی و تمامیت ارضی و حتی حق حاکمیت ملی خویش را در خطر می­بیند، با درخواست رسمی دولت سوریه که در تمام طول جنگ علیه عراق؛ متحد ایران بود، به یاری آنها آمده است. حزب­ﷲ لبنان نیز که پیروزی تروریستهای ناتو را در سوریه و روی کار آمدن داعش را به ضرر منافع ملی لبنان، به نفع اسرائیل ارزیابی می­کند، با موافقت ضمنی دولت رسمی سوریه به یاری آنها شتافته است تا جلوی تهاجم و توحش داعش را بگیرد.

دولت روسیه که منافع استراتژیک در دریای مدیترانه داشته و سوریه تنها کشور عربی خاورمیانه است که با آنها روابط دوستی دارد، نیز در کنار دولت رسمی سوریه است، زیرا از این طریق هم پایگاه سنتی نظامی خویش را در منطقه حفظ می­کند و هم در تحولات منطقه نقش مهمی برای اعمال نفوذ سیاستهای امپریالیستی خویش پیدا خواهد کرد. دولت روسیه مانند دولت ایران و دولت سوریه موافق ساختمان لوله­های انتقال گاز و نفت از طریق عراق و سوریه به دریای مدیترانه است، امری که خشم دولت قطر، عربستان و ترکیه را شعله­ور ساخته است. دقیقا از فردای مخالفت بشار اسد با طرح قطر مبنی بر ساختمان لوله­های انتقال گاز از عربستان سعودی؛ عراق؛ اردن و سوریه به ترکیه بود، که دسیسه بر ضد دولت قانونی سوریه آغاز شد. امپریالیسم آمریکا می­خواهد مناطق نفوذ خود را گسترش دهد و بعد از اشغال لیبی و نقض تمامیت ارضی و حق حاکمیت ملی این کشور که به نفوذ روسیه و چین در شمال آفریقا صدمه زد، خواهان آن است که با نقض حاکمیت ملی و تمامیت ارضی سوریه به نفوذ روسیه در منطقه خاتمه داده و برای حفظ امنیت اسرائیل ممالک ایران و لبنان را به روز سیاه بنشاند و سازمان مقاومت اسلامی فلسطین(حماس) را که همگام با جبهه خلق برای آزادی فلسطین بر ضد اشغال فلسطین می­جنگند، نابود نماید. امپریالیسم آمریکا بدون کوچکترین مجوزی در خاک کشور مستقل سوریه نیرو پیاده کرده است و در کار ساختمان یک پایگاه نظامی مهم در منطقه برای حفظ اسرائیل و تامین منافع امپریالیسم آمریکا با همدستی کردها در منطقه است. دولت ترکیه با توهم ایجاد عثمانی اسلامی بزرگ می­خواهد، مناطق زیر سلطه دولت عثمانی را مجدد تسخیر کرده و پان­ترکیسم را ممزوج با پان­اسلامیسم در قالب دولت عثمانی جدید پیوند زند. در این رابطه سرکوب خلق کرد در ترکیه، عراق و سوریه با نیات دولت ترکیه همخوانی دارد. اختراع داعش و پرورش آن برای آن بود که هم دولت سوریه را سرنگون کنند، هم به نفوذ ایران و لبنان در سوریه خاتمه دهند، هم روسیه را از سوریه و سواحل دریای مدیترانه بیرون بریزند، هم سوریه را به مستعمره آمریکا و محل تاخت و تاز ترکیه، قطر و عربستان سعودی بدل کنند و هم امنیت اسرائیل را حفظ نمایند. برهم زدن نظم منطقه همانگونه که امپریالیسم آمریکا در عراق انجام داد، گرچه عملا موجب تقویت تروریسم می­گردد، ولی ایجاد آشفتگی و هرج و مرج هم امنیت اسرائیل را با تضعیف دشمنان صهیونیسم در منطقه تامین می­کند و هم حضور نظامی امپریالیسم آمریکا را در پشت مرزهای ایران توجیه می­نماید. تغییر وضع سوریه به ضرر مصالح ایران است، صرفنظر از اینکه چه نوع رژیم ضد آمریکا- اسرائیلی در ایران برسر کار باشد. امپریالیسم فقط رژیمی نظیر رژیم شاه را در ایران تحمل می­کند. رژیمی که دست­نشانده و تحت انقیاد امپریالیسم باشد.

دولت بشار اسد در سوریه در رهبری حزب بعث سوریه قرار دارد که تمام مخالفان این حزب را سرکوب نموده، به سیاست نئولیبرالی امپریالیستی روی خوش نشان داده و در عرصه خصوصی­سازی­ها بر اساس رهنمود بانک جهانی و صندوق بین­المللی پول عمل کرده است. تشدید تضادهای طبقاتی در سوریه، شکاف میان استثمارگران و استثمارشوندگان افزایش یافته است. دولت بشار اسد دولتی غیردموکراتیک است که توجهی به استقرار حقوق بشر و قانونیت ندارد. خانواده وی مانند خانواده­های رژیم آخوندی در ایران در مقامات کلیدی قرار دارند، البته بشار اسد در این زمینه تنها نیست اکثر رهبران دنیای کنونی از این خصوصیت برخوردارند. ولی واقعیت این است که مردم سوریه در اکثریت قریب­به­اتفاق خویش از رژیم کنونی سوریه دفاع می­کنند. همه مطلعان سیاسی تائید می­کنند که هر زمان انتخابات دموکراتیکی در سوریه انجام شود، مردم سوریه در اکثریت خویش بشار اسد را به ریاست جمهوری سوریه بر خواهند گزید، زیرا آنها دیده­اند که ماهیت نزاع در سوریه بر سر اجرای حقوق بشر و یا دموکراسی، بر سر مبارزه با رشوه خواری و اعمال نفوذخانوادگی نیست، بلکه بر سر بود و نبود کشور سوریه است. "اپوزیسیونی" که شهرها را با بمب نابود می­کند و در زمان عقب­نشینی آثار و ابنیه را تخریب می­نماید تا زمین سوخته باقی بگذارد و یا از گاز سمی استفاده می­نماید و یا به شهرها و مناطق مسکونی دمشق گلوله خمپاره و موشک­های ساخت ناتو پرتاب می­کند، نمی­تواند ناجی سوریه باشد. این جنایتکاران نه اپوزیسیون سوری هستند و نه از مردم سوریه، آنها دشمنان مردم سوریه هستند و نابودی شهرها، آثار هنری و تاریخی و هویت ملی سوریه در دستور کار آنهاست. مردم سوریه این "اپوزیسیون" را خوب شناخته­اند. به همین جهت نیز علیرغم ده­ها هزار تروریست وارداتی از جانب ناتو به این کشور، این جانیان قادر نشدند مقاومت مردم سوریه را درهم شکنند. ولی مردم سوریه از سال 2011 مقاومت می­کنند و در آینده نیز مقاومت خواهند کرد.

اخیرا نیروهای تروریستی به رهبری آمریکا و ناتو؛ قرارداد آستانه میان روسیه؛ ایران و ترکیه را که خواری به­چشم آنها بود، و در آن بر سر ایجاد مناطق امن و یا "عاری از درگیری" و حفظ آتش­بس توافق شده بود، با حمله موشکی و پرتاب گلوله­های خمپاره به پایگاههای محل نگهداری تانکهای ارتش سوریه در بخش "حرستا"؛ از داخل منطقه اشغالی غوطه­شرقی برهم زدند. آنها با موشک و خمپاره از داخل مناطق اشغالی در زیر رهبری جبهه تروریستی النصر و القاعده و داعش و سایر نیروهای تروریستی به محل­های مسکونی مردم دمشق برای کشتار مردم عادی موشک و گلوله خمپاره پرتاب کردند تا شعله جنگ را در سوریه مجددا بیفروزند.

سفارت روسیه در آمریکا در پی پیشنهاد روسیه برای سرکوب تروریستها در غوطه­شرقی اعلام داشت: «ما امیدواریم که آمریکا به این نتیجه نرسیده باشد که باید عملیات مبارزه با تروریست‌های داعش، جبهه‌النصره، احرارالشام، ارتش اسلام و  فیلق الرحمان که در حومه‌های دمشق عملیات انجام می‌دهند را متوقف کنند.».

روشن است که برای آمریکا که خودش سرمنشاء تروریسم است، مبارزه با تروریسم و یا حمایت از تروریسم ابزاری برای تحقق منافع خودش است. آنها تبلیغ می­کنند که مسئله سوریه راه حل نظامی ندارد، بلکه تنها راه حل سیاسی دارد و به زبان قابل فهم منظور این است اگر دولت سوریه حتی اگر همه تروریستها را نیز نابود کند، اگر همه مردم سوریه؛ به اتفاق آراء؛ شخص بشار اسد را مجددا در یک انتخابات دموکراتیک با نظارت جهانی؛ به ریاست جمهوری سوریه انتخاب کنند، باز هم امپریالیستها سهم خود را می­خواهند و به جنگ بی­توجه به سرنوشت میلیونها انسان؛ به­بی­خانمانی و دربدری و کشتار آنها؛ ادامه می­دهند تا بر سر میز مذاکره سیاسی منافع امپریالیسم و صهیونیسم تامین گردد. تا سهم جهانخواران پرداخت نشود، جنگ ادامه دارد. بخشی از این سهم تضمین امنیت اسرائیل، سرکوب ایران و لبنان، کاهش نفوذ روسیه در سوریه است. این است که سرنوشت جنگ در سوریه اهمیت راهبردی برای خلقهای منطقه دارد. پیروزی امپریالیسم و صهیونیسم، پیروزی داعش و تروریسم در منطقه است.

 

 

بر گرفته از توفان شـماره 217 فروردین­ماه  1397ـ آوریل سال 2018

ارگان مرکزی حزب کار ایران(توفان)

صفحه حزب کار ایران(توفان) در شبکه جهانی اینترنت

www.toufan.org

نشانی پست الکترونیکی(ایمیل)

toufan@toufan.org

لینک چند وبلاگ حزبی

وبلاگ توفان قاسمی

http://rahetoufan67.blogspot.se/

وبلاگ ظفرسرخ

 http://kanonezi.blogspot.se/

 وبلاگ کارگر آگاه

 http://www.kargareagah.blogspot.se/

  سایت کتابخانه اینترنتی توفان

http://toufan.org/ketabkane.htm

 سایت آرشیو نشریات توفان

 http://toufan.org/nashrie_tofan%20archive.htm

 توفان در توییتر

https://twitter.com/toufanhezbkar

توفان در فیسبوک

https://www.facebook.com/toufan.hezbekar