اروپا در راه اجرای تعهداتش به ایران سنگ می­اندازد

یکی از خواستهای اروپائی­ها از ایران این است که از "حمایت مالی تروریسم" دست بردارد.

منظور دول اروپائی این نیست که گویا ایران با اسرائیل و یا عربستان سعودی و آمریکا همکاری نزدیک دارد و تروریسم بین­المللی را تقویت می­کند، منظور آنها این است که ایران نباید از منافع ملی خود در لبنان؛ فلسطین؛ سوریه؛ یمن و... دفاع کند. برای امپریالیسم و صهیونیسم منافع اقتصادی-سیاسی مطرح است و نه مبارزه با تروریسم. تروریسم از منظر آنها جریانی است که منافع آنها را به خطر می­اندازد. امپریالیسم و صهیونیسم بنا بر آن داشتند که به ایران تجاوز نظامی کنند و این سیاست را باید در سال 2012 اجراء می­کردند. وجود سوریه؛ فلسطین و لبنان که به عنوان عوامل بازدارنده برای حمله به ایران محسوب می­شدند، مانع از آن بود که با خیال راحت به ایران حمله­ور شوند. این بود که تصمیم به نابودی آنها گرفتند. در مورد فلسطین تا حدودی و در مورد سوریه موفقیت داشته­اند ولی در مورد لبنان نتوانستند به آرزوهای خود برسند. آنها در میان اپوزیسیون ایران شعار اسرائیلی "نه غزه؛ نه لبنان؛ جانم فدای ایران" را آوردند که به مفهوم "نه غزه؛ نه سوریه؛ نه لبنان؛ حالا نوبت ایران" بود. این سیاست تا کنون علیرغم حمایت دول مرتجع عربی در منطقه و ترکیه و اپوزیسیون خودفروخته ایران با شکست مواجهه شده است. آمریکا نتوانست موافقت اروپا؛ چین و روسیه را نیز تامین کند. از آن تاریخ تمام این دول در پی آن هستند که قدرت ایران را تضعیف کنند و با تضعیف ایران به مقاصد خود در منطقه نایل آیند. برهم زدن "برجام" که انعقاد آن در درجه نخست به­سود آمریکا بود تا ایران؛ دستان آمریکا و اسرائیل را بازتر کرد تا به ایران فشار آورند و کمربند تحریمها را صفت­تر کنند.

آنچه را که آنها نتوانسته بودند در متن "برجام" وارد کنند، ولی در تفسیر آن از همان زمان اوباما تبلیغ کردند، خروج ایران از سوریه و یمن و عدم دخالت در منطقه بود. این تبلیغات زمانی صورت می­گرفت که قطر؛ عربستان سعودی و ترکیه با حمایت آمریکا؛ اروپا و اتحادیه عرب در امور داخلی سوریه برای سرنگونی دولت قانونی و مشروع بشار اسد مداخله می­کردند و داعش را پرورش دادند و کردهای ناسیونال شونیست را برای تفرقه در منطقه تقویت کردند. این تبلیغات زمانی دامن زده می­شد که ایران یک سرباز هم در یمن نداشت و اساسا قادر نیست به داخل یمن به علت وضعیت جغرافیائی و کنترل ماهواره­ای آمریکا نفوذ کند. این تبلیغات در زمانی صورت می­گرفت و می­گیرد که آمریکا از آن سر دنیا به منطقه آمده و در امور داخلی منطقه دخالت نموده و به ایران که در منطقه زندگی می­کند و حق مشروعش هست تا از حقوقش در منطقه دفاع کند بربرمنشانه پرخاش می­کند. طبیعتا نفوذ ایدئولوژیک جمهوری اسلامی در بسیاری از کشورهای منطقه و حتی دورتر وجود دارد ولی تاثیرات افکار مترقی و یا ارتجاعی به کشورها را نمی­شود "دخالت" محسوب کرد که در این صورت حساب کمونیست­ها که افکار مارکسیسم لنینیسم را به داخل کشورها برده­اند از همه "بدتر" است. امپریالیستها از همان دوران انقلاب کبیر اکتبر کمونیستها را عوامل کمینترن معرفی کرده و به دخالت در امور داخلی کشورها متهم می­نمودند. ایرادگیری امپریالیستها نسبت به ایران زمانی مطرح بود و هست که عربستان سعودی کشور بحرین را اشغال کرده و مردم آنجا را که بسیاری هنوز خود را ایرانی می­دانند و سابقا استان چهاردم ایران بود، بشدت سرکوب نموده است تا از نفوذ ایران جلوگیرد. امپریالیسم و صهیونیسم سنگ را بسته و سگ را رها کرده­اند. آمریکا در همان تفسیر "برجام" از زبان اوباما خواست که ایران به فعالیتهای موشکی خود پایان دهد و این امر را نیز یکی از شروط همکاری با ایران محسوب کرد. اوباما همان خوابی را که جرج بوش پسر برای صدام حسین دیده بود برای ایران می­دید. در این وضعیت تغییری حاصل نشده است. از نظر آمریکا ایران باید سیاست خارجی خویش را با سیاستهای آمریکا در منطقه هماهنگ کند. ایران باید نوکری صهیونیسم را بپذیرد و اسرائیل را به رسمیت شناخته حقوق ملت فلسطین را نادیده بگیرد. این ایرانی خواهد بود که ترامپ و نتانیاهو نیز آنرا قبول دارند. حتی اگر چنین ایرانی منطقه را با تروریسم به خاک خون بکشد، مانعی برای آن وجود نداشته و ایران به "تروریست خوب" بدل می­شود.

در زمانی که اختلافات قطر و عربستان سعودی برملا شد هرکدام دیگری را به حمایت مالی از تروریسم در سوریه متهم می­کردندو این در حالی بود که همه آنها دست در دست هم داعش را پرورش دادند.

با این مقدمه متوجه خواهید شد که خواست جدید اروپا و آمریکا از ایران تا به پولشوئی و حمایت از تروریسم خاتمه دهد و منوط کردن اجرای تعهدات "ساز و کار مالی" اروپا نسبت به تحریمهای ایران؛ از کجا آب می­خورد. از ایران خواسته می­شود که از حمایت از تروریسم دست بکشد. روشن است که حمایت از سوریه؛ فلسطین؛ لبنان؛ بحرین؛ یمن  حمایت از تروریسم نیست، مبارزه با تروریسم است. امپریالیسم و صهیونیسم بزرگترین تروریستهای جهان هستند. مبارزه با تروریسم یعنی مبارزه با تمام کسانی که داعش را علم کردند، پرورش داده، آموزش دادند، هشت سال پول و اسلحه در اختیارشان گذاردند و آنها را به سوریه؛ لیبی؛ افغانستان و... گسیل داشته­اند. در هیچ کجا تعریف تروریسم مشخص نشده است. مفهوم تروریسم را امپریالیسم و صهیونیسم خود تفسیر می­کنند که برای کسی قابل قبول نیست. از نظر آنها مبارزه مردم فلسطین در سرزمینهای اشغال شده برای آزادی فلسطین تروریسم است، ولی توسعه آبادی­نشینهای صهیونیستها و اشغال مناطق فلسطینی توسط اسرائیل مبارزه با تروریسم محسوب می­شود. به چنین تعاریفی نمی­شود رای داد و با آن موافقت کرد. حزب ما با تروریسم مخالف است و آن را همدست امپریالیسم و صهیونیسم می­داند و به این مفهوم با آنها مبارزه می­کند.

گروه ویژه اقدام مالی "اف ای تی اف" (FATF: FINANCIAL ACTION TASK FORCE) از ایران تا ماه ژوئن 2019 خواسته است که در عرض چهار ماه دیگر اصلاحات مورد نیاز برای همسویی با استانداردهای جهانی در زمینه مبارزه با پول شویی و حمایت مالی از تروریسم را انجام دهد. در غیر این صورت تحریمها به قوت خود باقی خواهد ماند.

در بیانیه­ای که گروه ویژه اقدام منتشر کرده است آورده:

"«ایران تا تکمیل برنامه اقدام، در بیانیه عمومی FATF باقی خواهد ماند. تا زمانی که ایران اقدامات لازم برای رسیدگی به نواقص مشخص شده در ارتباط با تامین مالی مبارزه با تروریسم در برنامه اقدام را اجرا نکند، همچنان نگرانی FATF نسبت به ریسک تامین مالی تروریستی ناشی از ایران و تهدیدی که این کار برای سیستم مالی بین الملل ایجاد خواهد کرد، ادامه خواهد داشت.».

سازمان «اف ای تی اف»، ایران را به صورت موقت از حضور در فهرست سیاه خود معلق کرده است. این سازمان چندین بار به ایران فرصت داده تا اقدامات مد نظر این گروه در کشور اجرایی شود."

در مورد این قرارداد در مجلس شورای اسلامی بحث شد و به نتیجه نرسید. پس از بن­بست حاصل شده میان مجلس و شورای نگهبان؛ این لایحه به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شده است. اما در آن مجمع هم هنوز به نتیجه نرسیده است و چندین بار رسیدگی این موضوع به تعویق افتاده است.

محسن رضائی دبیر تشخیص مصلحت نظام ادامه بحث در این زمینه را به سال آینده موکول کرده است.

دول امپریالیستی از ایران می­خواهند چشم­بسته سندی را امضاء کند که بر اساس آن آنها بتوانند گریبان ایران را از نظر تبلیغاتی و بهانه­جوئی برای ادامه تحریمها بگیرند. روشن است که اگر ایران صدها نظیر این اسناد غیرقانونی و ضد منافع ملی ایران را امضاء کند، باز یک سند صد ویکمی وجود دارد که آنرا هم باید امضاء کند. این قصه سر دراز دارد و به پایان نمی­رسد.

نشریه آلمانی "زود دویچه تسایتونگ" در ماه مارس 2019 از روی ماجرای این سند پرده برداشت و معلوم شده که از 28 کشور تدوین کننده این سند 27 کشور مخالف آن هستند. و بعد از پیوستن بلژیک با تاخیر به جمع آنها؛ همه ممالک اروپائی با آن مخالفند. نام یکی از کشورهائی را که در فهرست سیاه قرار داده­اند که هم پولشوئی می­کند و هم مدافع تروریسم و جنایت ضد بشری در منطقه است، عربستان سعودی است.

در بیانیه ممالک مخالف این قرارداد، که می­خواهند آنرا به زور به ایران تحمیل کنند، آمده است:

"آنها نمی­توانند فهرستی را بپذیرند "که از طریق شفاف و قابل پیگیری به وجود نیآمده است"". از این گذشته نخست باید با کشورهائی که نامشان در این فهرست قرار می­گیرد به مذاکره نشست و نظریات آنها را جویا شد، در غیر این صورت این سند فاقد ارزش حقوقی است.

منابع مسئولی که موافق این فهرست هستند و تعداد کشورهای نامبرده در آن را 23 کشور اعلام کرده­اند، مدعی­اند: قبلا نظریات آنها به اطلاع این کشورها رسیده و آنها امکان داشته­اند که اظهار نظر کنند.

خبرگزاری یورونیوز تحت عنوان "چانه زنی عربستان برای جلوگیری از تصویب فهرست سیاه پول‌شویی اتحادیه اروپا" مورخ 01/03/2019 چنین آورده است:

"منابع آگاه در اتحادیه اروپا از احتمال عدم تصویب فهرست سیاه پول‌شویی که شامل عربستان سعودی نیز می‌شد، خبر دادند.

به نظر می‌رسد اقدامات برخی از دیپلمات‌های کشورهای اتحادیه اروپا برای جلوگیری از تصویب چنین فهرستی به دنبال چانه‌زنی مقام‌های سعودی در اولین نشست سران دو اتحادیه عرب و اروپا در شرم‌الشیخ و نامه ملک سلمان، پادشاه عربستان به سران تمام کشورهای اتحادیه اروپا، صورت می‌گیرد.

فهرست سیاه پول‌شویی اتحادیه اروپا علاوه بر عربستان سعودی شامل چهار قلمروی غیرضمیمه ایالات متحده آمریکا از جمله پورتوریکو است. هیچ‌کدام از این کشورها در فهرست سیاه گروه ویژه اقدام مالی قرار ندارند.

انتشار فهرست سیاه پول‌شویی توسط اتحادیه اروپا به منظور شفاف‌سازی ساز و کار‌های مالی و تببین دستورالعمل برای بانک‌های اروپایی است.

در همین زمینه ملک سلمان، پادشاه عربستان با ارسال نامه‌ای به رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا از آنها خواسته است تا عربستان را از این فهرست خارج کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز در این نامه آمده است:

«قرار دادن عربستان سعودی در چنین فهرستی از سویی به شهرت این کشور لطمه می‌زند و از سوی دیگر مشکلاتی برای تجارت و گردش سرمایه بین این عربستان و اتحادیه اروپا ایجاد خواهد کرد.»

عربستان سعودی یکی از بزرگترین واردکنندگان سلاح و مهمات تولیدی اتحادیه اروپا است.

به گزارش خبرگزاری رویترز یک مقام دیپلماتیک از واشنگتن نیز کشورهای اتحادیه اروپا را به منظور تغییر در این فهرست تحت فشار قرار داده است. وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که کمیسیون اروپا برای تببین این فهرست از شیوه‌ای «ناقص» استفاده کرده است و به همین جهت قرار گرفتن قلمروهای ایالات متحده آمریکا در این فهرست را رد می‌کند.

یک مقام آگاه از برگزاری جلسه‌ای توسط کارشناسان در روز جمعه ۱ مارس (ده اسفند) در بروکسل به منظور اعلام مواضع کشورهای اتحادیه درباره تصویب و انتشار فهرست سیاه پول‌شویی خبر داد و گفت که به نظر می‌رسد «اکثریت قاطع» مخالف انتشار این فهرست باشند.

از سوی دیگر، به نقل از روزنامه فایننشیال تایمز که مدعی است به نسخه‌ای از بیانیه کمیسیون اروپا در همین رابطه دسترسی داشته، کشورهای اتحادیه اروپا به علت «عدم شفافیت روند تبیین فهرست و در نتیجه غیرقابل اعتماد بودن آن» با انتشار فهرست سیاه پول‌شویی مخالفت می‌کنند.

به گزارش روزنامه فایننشیال تایمز در این بیانیه آمده است: «ما همگی خواهان تهیه فهرستی هستیم که از بالاترین ضوابط و استانداردها برخوردار باشد تا به این ترتیب بتوانیم مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریستی را بهبود بخشیم

یکی از مقامات کمیسیون اروپا به خبرنگار فایننشیال تایمز گفت که با مسدود شدن انتشار فهرست سیاه پول‌شویی، کمیسیون مجبور است بار دیگر با دولت‌های کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای تبیین روشی شفاف همکاری کند.

 

از سوی دیگر به نقل از فایننشال تایمز، سفیر ایالات متحده در اتحادیه اروپا اقدامات کمیسیون در تبیین چنین فهرستی را «کاملا سیاسی» خواند و گفت: «به نظرم کل روند تهیه فهرست سیاه پول‌شویی و نحوه برخورد کمیسیون اروپا نفرت انگیز است. به نفع اتحادیه اروپا است که دعوای دیگری بر سر چنین مشکلاتی نه تنها با آمریکا بلکه با دیگر کشورهای دوست راه نیندازد».

به گزارش خبرگزاری رویترز و به نقل از یک دیپلمات اروپایی، عربستان سعودی روز چهارشنبه ۲۷ فوریه (۸ اسفند) تمام سفیران کشورهای اتحادیه اروپا را برای دیداری با وزیر اقتصاد این کشور و گفتگو درباره این فهرست فراخواند. این دیپلمات افزود:

«ریاض تهدید کرده است اگر فهرست سیاه پول‌شویی تصویب شود، تمام قراردادهای تجاری با اتحادیه اروپا لغو خواهد شد.»

این اولین‌ بار است که اتحادیه اروپا برای تبیین فهرست سیاه پول‌شویی ضوابط سخت‌گیرانه‌تری را نسبت به روش‌های گروه ویژه اقدام مالی به کار می‌گیرد. در نسخه اول این فهرست نام کشورهایی چون نیجریه، پاناما، لیبی، باهاما، پاکستان، ایران، کره شمالی و افغانستان به چشم می‌خورد.

بر اساس ضوابط جدید اتحادیه اروپا کشورهایی در این فهرست قرار می‌گیرند که «در استراتژی مبارزه با پولشویی و مقابله با تامین مالی تروریسم دارای نقص‌هایی جدی هستند و می‌توانند تهدید مهمی برای نظام مالی اتحادیه اروپا محسوب شوند."

به این ترتیب روشن است که امپریالیستهای اروپائی می­خواهند ایران را به­یاری عمال داخلی و سازشکار ایرانی خود به امضای قراردادی وادارند که سایر کشورها با آن مخالفند. به این ترتیب تنها نام یک کشور در جهان در این فهرست سیاه قرار خواهد گرفت که به ایران معروف است. تنها ایران است که باید این سند را امضاء کند و آینده تحریمها را به سرنوشت این سند گره زند. امضاء مجدد سندی که نه تعریفش روشن است و نه تضمینی برای اجرای آن هست و نه تفسیرش به عهده ایران است، تنها یک خیانت ملی و خودفروشی به بیگانگان است.

 

 

برگرفته ازتوفان شـماره 231 خرداد ماه 1398ـ ژوئن  2019

ارگان مرکزی حزب کار ایران(توفان)

www.toufan.org

نشانی پست الکترونیکی(ایمیل)

toufan@toufan.org

لینک چند وبلاگ حزبی

وبلاگ توفان قاسمی

http://rahetoufan67.blogspot.se/

وبلاگ ظفرسرخ

http://kanonezi.blogspot.se/

وبلاگ کارگر آگاه

http://www.kargareagah.blogspot.se/

سایت کتابخانه اینترنتی توفان

http://toufan.org/ketabkane.htm

سایت آرشیو نشریات توفان

http://toufan.org/nashrie_tofan%20archive.htm

توفان در توییتر

https://twitter.com/toufanhezbkar

توفان در فیسبوک

https://www.facebook.com/toufan.hezbekar

توفان درفیسبوک به زبان انگلیسی

https://www.facebook.com/pli.toufan?fref=ts

توفان درشبکه تلگرام

https://telegram.me/totoufan