همبستگی با مردم لبنان

 

در ۹ اوت ، حزب کارگران کمونیست فرانسه (PCOF) بیانیه‌ای در مورد مواد منفجره مهیب در بیروت، که منجر به کشته‌شدن بیش از ۲۲۰ نفر و بیش از ۷ هزار نفر زخمی شد، صادر کرد .

این بیانیه همچنین به وضوح از امپریالیسم فرانسه و رفتار رئیس جمهور فرانسه، ماکرون به صورت زیر انتقاد می‌کند:

... ۲۷۵۰ تن نیترات آمونیوم، که سال‌ها در سیلوهای بندر بیروت ذخیره شده بود، به وضوح دلیل این انفجار بود که با قضاوت براساس تصاویر، یادآور انفجار اتمی است. ... اما چه کسی باعث این انفجار شده است؟ صحبت از موشکی است که توسط هواپیمای اسرائیلی پرتاب شده است - در آن زمان ۲ هواپیمای اسرائیلی بر فراز منطقه پرواز می‌کردند! - دیگران حزب‌الله را مقصر می‌دانند. تنها چیزی که به هیچوجه قابل انکار نیست، فقدان کامل اقدامات ایمنی در ذخیره این ماده خطرناک از سال ۲۰۱۳ است!

از روز پنجشنبه برابر ۶ اوت ۲۰۲۰ تظاهراتی برگزار شدند که در روز شنبه ۸ اوت خصلت طغیان به خود گرفتند و احزاب دولت و نظام سیاسی را که بر اساس تقسیم قدرت میان منافع گروه‌های حاکم بنا شده است، مورد اعتراض قرار دادند. از همان اکتبر ۲۰۱۹ تظاهراتی یکی پس از دیگری در سراسر کشور در حال برگزاری است. آنها خواستار استعفای همه رهبران احزاب حاکم و پایان نظام مبتنی بر قوم‌گرائی سیاسی (تقسیم قدرت به تناسب وجود گروه‌های گوناگون قومی و مذهبی) هستند. این جنبش اکنون هواداران جدیدی به ویژه در میان جوانان پیدا کرده است. در ۶ اوت، سر و کله ماکرون در بیروت پیدا شد تا به مردم لبنان تا حدودی در مورد همبستگی فرانسه اطمینان خاطر دهد. اما وی فقط به زبان فرانسه، به ویژه جامعه مسیحی و فرانسوی زبان را مورد خطاب قرار داد. وی دولت لبنان را تقبیح كرد و سپس به وی فرمان داد كه دست به اصلاحات بزند و آمادگی خویش را برای ارسال كمك‌هائی اعلام كرد كه فقط از طریق سازمان‌های غیردولتی NGOs اداره ‌شود و در نتیجه دولت (لبنان) را كاملاً کنار گذاشت. این بی‌شرمی، یادآور قیمومیّت استعماری امپریالیسم فرانسه در دوران تسلط بر لبنان بود، که انتقادات گسترده‌ای را در لبنان و فرانسه برانگیخت. این دخالت گستاخانه امپریالیسم فرانسه بود که روشن ساخت این کشور می‌خواهد به طور کامل موقعیت سیاسی خود را در لبنان حفظ کند و سعی کند این سرپُل را در خاورمیانه برای خود تأمین گرداند. این امر هدف فرانسه در ژوئیه گذشته بود که لو درین Le Drian ، وزیر امور خارجه اروپا و فرانسه اعطای ۱۵ میلیون دلار به طور انحصاری برای مدارس و دانشگاه‌های فرانسوی‌زبان را اعلام کرد و در ازای وام، خواستار اجرای اصلاحاتی شد که صندوق بین‌المللی پول نقشه‌اش را کشیده است. - اصلاحات اساساً نئولیبرالی (حذف امور مربوط به خدمات عمومی، خصوصی‌سازی، کاهش هزینه‌های عمومی ...) یادآور روش درمانی است که به یونان تحمیل شده است.

همه این اصلاحات حامی منافع سرمایه‌گذاران کلان لبنانی و خارجی می‌باشند. آنها به توده‌های لبنانی آسیب می‌رسانند.

همانطور که بسیاری از سازمان‌های لبنانی تأکید می‌کنند، اگر کسی به شروط سیاسی نئولیبرالی رهبران لبنان، به ویژه طایفه حریری، که از دهه ۱۹۹۰ با پشتیبانی اکثریت طوایف دیگر، لبنان را بین خود تقسیم کرده‌اند پایبند باشد، نمی‌تواند راه حلی در خدمت منافع مردم ارائه دهد. بر اساس این نظام اقتصادی هیچ راه حلی در خدمت توده‌های مردم وجود ندارد. توده‌های مردم تا زمانی که این نظام اقتصادی و سیاسی وجود داشته باشد از قدرت‌های امپریالیستی کمک نخواهند گرفت.

ما دخالت قدرت‌های امپریالیستی را محکوم می‌کنیم، که در چارچوب تضادهای بین امپریالیستی، لبنان را به یک منطقه استقرار نظامی، به ویژه علیه ایران، روسیه و حتی علیه چین تبدیل می‌کنند.

ما دخالت امپریالیسم فرانسه را، که لبنان را بخشی از حیاط خلوت خود می‌داند، محکوم می‌کنیم.

ما همبستگی خود را با مردم لبنان و پشتیبانی خود را از نیروهای مترقی، که برای دفاع از منافع مادی و حقوق لایه‌های فرودست مردم لبنان می‌رزمند، اعلام می‌کنیم.

حزب کارگران کمونیست فرانسه

۱۴ اوت ۲۰۲۰

 

 

برگرفته ازتوفان شـماره 247 مهر ماه 1399 سپتامبر 2020

ارگان مرکزی حزب کار ایران(توفان)

صفحه حزب کار ایران(توفان) در شبکه جهانی اینترنت

www.toufan.org

نشانی پست الکترونیکی(ایمیل)

toufan@toufan.org

لینک چند وبلاگ حزبی

وبلاگ توفان قاسمی

http://rahetoufan67.blogspot.se/

وبلاگ ظفرسرخ

http://kanonezi.blogspot.se/

وبلاگ کارگر آگاه

http://www.kargareagah.blogspot.se/

سایت کتابخانه اینترنتی توفان

http://toufan.org/ketabkane.htm

سایت آرشیو نشریات توفان

http://toufan.org/nashrie_tofan%20archive.htm

توفان در توییتر

https://twitter.com/toufanhezbkar

توفان در فیسبوک

https://www.facebook.com/hezbekar.toufan.3/

توفان درفیسبوک به زبان انگلیسی

https://www.facebook.com/pli.toufan?fref=ts

توفان درشبکه تلگرام

https://telegram.me/totoufan