کنفرانس ژنو و حق تعیین سرنوشت خلق کُره

 

سخنرانی رفیق چوئن لای در مورد مسئله کره در 22 ماه مه 1954 در کنفرانس ژنو:

"...آقای رئیس برای کسب وحدت کُره بر اساس استقلال، صلح و دموکراسی، وزیر امور خارجه جمهوری خلق کُره آقای "نام ایل"(Nam Il) در 27 آوریل(1954) پیشنهاداتی کرد، که انجام انتخابات آزاد در سراسر کُره، خروج همه نیروهای نظامی خارجی از کُره در عرض یک مدت زمانِ تعیین شده، قبل از انجام انتخاباتِ سراسری کُره، و تنش زدائی  صلحجویانه در کُره، صورت پذیرد، تضمین آن توسط دولی است که عمیقا به استقرار صلح در خاوردور علاقمندند. اینکه این پیشنهادات، عاقلانه اند، جای بحث ندارد. در جریان مباحثات، هیچکس هنوز نتوانسته دلایل قویا مستندی علیه این پیشنهادات ارائه دهد. روشن است که این پیشنهادات که از جانب هیات های نمایندگی جمهوری خلق چین و اتحاد شوروی مورد پشتیبانی قرار دارند، می توانند به عنوان مبنائی در خدمت انعقاد یک قرار داد، در کنفرانس قرار گیرند.(تکیه از توفان).

با وجود این هیاتهای نمایندگی پاره ای ممالک با تلاشهای مستمر و مکرر، اصرار می ورزند، تا به این کنفرانس قطعنامه غیر قانونی 7 اکتبر 1950 سازمان ملل متحد را تحمیل کنند که به موجب آن و همچنین به موجب خواست این هیاتهای نمایندگی باید نیروهای نظامی سازمان ملل که اساسا لشگرهای ایالات متحده آمریکا هستند، در کُره باقی بمانند، و سازمان ملل متحد بر برگذاری انتخابات سراسری کُره نظات کند و به این ترتیب بر سر راه این کنفرانس برای یافتن راه حل بخاطر حل مسئله کُره سنگ اندازی می کنند.

ما قبلا به این امر اشاره کردیم که بر اساس دسیسه چینی ایالات متحده آمریکا، سازمان ملل متحد در جنگ کُره خود به یک طرف مجری جنگ بدل شده است و به این ترتیب توانائی و اقتدار اخلاقی خویش را مبنی بر یک برخورد بدون تعصب از دست داده است.

در موضعگیری 11 ماه مه وزیر اممور خارجه اتحاد جماهیر شوروی و. م. مولوتف به این واقعیات غیر قابل انکار اشاره کرد، که سازمان ملل متحد خود را تا به امروز چنین خار و خفیف مانند زمان رویدادهای کُره نکرده بود.

قطعنامه های غیر قانونی سازمان ملل متحد، پیرامون مسئله کُره ناقض کامل اهداف و اصول منشور سازمان ملل متحد و نقطه مقابل آن است. منشور ملل متحد هدف خود را حفظ صلح و امنیت جهانی قرار داده است. با وجود این سازمان ملل متحد بر تجاوز ایالات متحده آمریکا به کُره صحه گذارد و از کنار تجاوز و اشغال جزیره تایوانِ متعلق به چین توسط ایالات متحده آمریکا رد شد و بی شرمانه چین را به مثابه متجاوز معرفی کرد و عملیات ایالات متحده آمریکا را برای گسترش جنگ کُره ترغیب نمود و به این ترتیب تهدید مستقیمی علیه امنیت چین و آسیا را موجب شد. اصول منشور ملل متحد موکدا دخالت در امور داخلی کُره را در نظر دارند و باید مانع شوند تا خلق کُره مسایل متعلق بخود را خودش حل کند. این قطعنامه های غیر قانونی تحت شرایطی تصویب شدند که حق جمهوری خلق چین را برای عضویت در سازمان ملل نقض کرده و جمهوری دموکراتیک خلق کُره نمی توانست در جلسه حضور داشته باشد. این قطعنامه علیرغم مقاومت شوروی و سایر ممالک، با وجودیکه بسیاری دول آسیائی با آن موافق نبودند، پذیرفته شد. این قطعنامه ی یک جانبه و غیر قانونی مدتهاست بیهودگی خود را برای حل صلحجویانه مسئله کُره نشان داده و ثابت کرده است.  

 

اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی

 

سخنرانی رفیق مالنکف در 8 اوت 1953 در کنگره عالی شوراهای اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی

وی در بخش مربوط به "وضعیت جهانی و سیاست خارجی ااتحاد شوروی" از جمله در مورد مسئله کُره چنین گفت:

"در شرق خونریزی که جان انسانهای بی شماری را به کام خود کشید و خطر جدی اختلافات بین المللی را به همراه داشت، به پایان رسیده است.

...

خلقهای سراسر جهان از انعقاد قرارداد آتش بس در کُره با مسرت فراوان استقبال کردند. آنها بدرستی این واقعیت را به عنوان پیروزی نیروهای صلح طلب ارزیابی می کنند(ابراز احساسات شدید). بیش از سه سال است که اردوگاه صلح و دموکراسی برای پایان دادن به جنگ کُره مبارزه می کند. این مبارزه با امضای قرارداد آتش بس با موفقیت روبرو شد. صلح طلبی میلیونها انسان به آن چنان نیروی قدرتمند و موثری تبدیل شد که تجاوزگران باید آنرا به حساب می آوردند.

زمانیکه محافل تجاوز جنگ کُره را آغاز کردند امیدوار بودند که خلق کُره را به زانو در آورند. دخالتگران که جنگ  علیه جمهوری خلق کُره را برانگیختند، دچار اشتباه شدند. آنها قادر نشدند خلق نام آور کُره را خورد کنند. زمانیکه دخالتگران به ماجراجوئی جنگ دست زدند تصور می کردند که به اهدافشان با یک ضربه برق آسا و بدون تلاش قابل ذکری نایل خواهند آمد. لیکن درعمل همه چیز طور دیگری شد. دخالتگران درگیر جنگی خونین، طولانی شدند که ناچار شدند بعد از خسارات انسانی و مادی فراوان، پس از اینکه آبروی نظامی آنها اساسا درهم شکسته بود، از نقشه های راهزنانه خویش دست بکشند. همانطور که حقیقتا گفته می شود رفته بودند پشم بیارن لیکن پشم تراشیده برگشتند(خنده حضار در سالن و ابراز احساسات شدید.).

پیکار خلق کُره برضد دخالتگران و مزدورانشان از دارو دسته سینگ مان ری ثابت کرد، که وفاداری به آرمان آزادی و استقلالِ سرزمین خویش، ایستادگی، شجاعت و قهرمانی توده ها را برمی انگیزد. خلق کُره که مورد تهاجم قویترین ماشین جنگی امپریالیسم مدرن قرار گرفت، شکست ناپذیر شد، زیرا که وی برای یک آرمان عادلانه می رزمد. هماهنگ با آن، رفتار اصیل قهرمانانه داوطلبان خلق چین که بیاری خلق کُره شتافتند تا ابد در حافظه انسانها باقی می ماند.(ابراز احساسات شدید و طولانی). خلقهای شوروی به خلقهای کُره و چین از صمیم قلب بخاطر کسب آتش بس تبریک می گویند.

وظیفه کنونی این است که برای خلق رنجدیده کُره که به بهای قربانیان فراوان حق تعیین سرنوشت خویش و کشورش را به دست آورده است، زندگی نوین و صلح آمیزی را فراهم آوریم.

ما انسانهای شوروی عمیقا آرزومندیم که زندگی خلق نام آور کُره در صلح شکوفا شود. اتحاد شوروی به خلق کُره یاری می رساند تا جراحات عمیق ناشی از ضربات جنگ را درمان کند.(ابراز احساسات شدید و بسیار طولانی.) دولت تصمیم گرفت  فورا برای احیاء اقتصاد پاشیده کُره یک میلیارد روبل در نظر بگیرد.(ابراز احساسات شدید و طولانی.) ما یقین داریم که مرجع عالی شوروی به این تصمیم به اتفاق آراء رای موافق خواهد داد.(ابراز احساسات شدید.)(گزارش مالنکف به کنگره عالی شوراهای اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی 8 اوت 1953 صفحات  25 و 26).

 

جمهوری خلقی آلبانی

 

رادیو تیرانا به نقل از "زری ای پوپولیت" ارگان حزب کار آلبانی  در 25/6/1975 در گفتار خویش بیان کرد:

"امپریالیست آمریکا... اعلام کرد، که آنها در کُره جنوبی همچنان هزاران سرباز خود را نگاه خواهند داشت، و پایگاههای نظامی و تسلیحات و از جمله تسلیحات اتمی خویش را نسبت به قبل بیشتر تقویت خواهند کرد. وزیر جنگ ایالات متحد شلزینگر در 20 ژوئن اعلام کرد که ایالات متحده آمریکا امکان استفاده از بمب اتمی بر ضد کُره شمالی را از نظر دور نمی دارد".

در همان تاریخ رادیو تیرانا اعلام کرد: "سخنگوی وزارت خارجه جمهوری دموکراتیک خلق کُره در طی بیانیه ای تحریکات جدید جنگی امپریالیستهای آمریکائی و فشارهای تحریک آمیزی را که بر ضد جمهوری دموکراتیک خلق کُره بکار می گیرند، محکوم کرد. بیانیه تاکید می کند که امپریالیستهای آمریکائی در کُره جنوبی مقدار فراوانی تسلیحات اتمی و اخیرا موشکهای هدایت شونده مستقر ساخته اند. بر اساس به اصطلاح "راهبرد آسیائی" خویش، پایگاههای تجاوزگرانه اتمی جدیدی در کُره جنوبی ساخته اند. آنها حتی عربده می کشند که چنانچه صلاح بدانند به حملات همه جانبه نظامی دست زده و در جنگ جدید از بمب اتمی هم استفاده خواهند کرد. در خاتمه ی بیانیه تاکید می شود که "دولت آمریکا باید به مانورهای خطرناک و تحریک آمیز خویش برای برانگیختن جنگ جدیدی خاتمه دهد. همچنین باید به نقش خویش در حمایت و دفاع از دارو دسته پاک-یونگ-هیpak-jung-he  خاتمه دهد و نیروهای متجاوز خویش را از کُره جنوبی خارج کند."   

           بر گرفته از توفان شماره   167 بهمن ماه 1392 فوریه سال 2014،  ارگان مرکزی حزب کار ایران(توفان)

صفحه حزب کار ایران (توفان) در شبکه جهانی اینترنت

www.toufan.org

نشانی پست الکترونیکی(ایمیل)

toufan@toufan.org

http://rahetoufan67.blogspot.se/

http://kanonezi.blogspot.se/

http://www.kargareagah.blogspot.se/

 سایت کتابخانه اینترنتی توفان

 http://toufan.org/ketabkane.htm

سایت آرشیو نشریات توفان

http://toufan.org/nashrie_tofan%20archive.htm

توفان در توییتر

https://twitter.com/toufanhezbkar

توفان در فیسبوک

https://www.facebook.com/toufan.hezbekar

 توفان درفیسبوک به زبان انگلیسی

https://www.facebook.com/pli.toufan?fref=ts