روابط امارات متحده عربی با اسرائیل اقدامی برضد مصالح ملی ایران

 

ممالک نیمه مستعمره در کرانه‌های خلیج فارس

ابوظبی کشور خرپول و کوچکی است که سرزمینش را در اختیار پایگاه فرانسوی‌ها، انگلیسی‌ها و امریکائی‌ها گذارده است و از ماه اوت ۲۰۲۰ نیز اسرائیلی‌ها به این جمع غارتگر افزوده می‌شوند. ابوظبی و به طریق اولی امارات متحده عربی رسماً به نیمه مستعمره امپریالیسم بدل شده و در کرانه خلیج فارس امنیت ایران و استقلال کشور ما را تهدید می‌کند. امارات متحده عربی ارتش ملی ندارد، ولی با خرپولی به بنای ارتشی از تروریست‌ها دست زده که به نام داعش در سوریه برضد کشور مستقل سوریه می‌جنگیدند و امروز همان ارتش شکست‌خورده تروریستی را همراه با مزدوران کلمبیائی و جوخه‌های مرگ آمریکای لاتین، همراه با ارتش‌های خصوصی آمریکائی مشابه بلاک‌واتر در یمن به کار گرفته است. این روشی است که عربستان سعودی هم از آن تبعیت کرده و کارمندان نظامی‌اش،از بازنشستگان ارتش‌های امپریالیستی هستند و یا از کسانی تشکیل می‌شود که هم اکنون در این کشورها به طور فعال در خدمت دولت‌اند و برای انجام وظایف ملی به امارات و یا عربستان سعودی منتقل شده‌اند. تنها کارشناسان تحصیل‌کرده، که به پیچیدگی فنون تسلیحاتی و یا پرواز با هواپیماهای پیشرفته واقف‌اند، می‌توانند در این ممالک خدمت کنند. هم اکنون فرانسه هواپیماهای پیشرفته رافائل خود را با پایگاه‌اش در ابوظبی برده است که توانائی حمل موشک‌های تخریبی شدیدی را دارند. امارات و عربستان سعودی فاقد هویت ملی هستند و بیش‌تر خانواده‌های معینی بر این قلمرو حکومت می‌رانند، تا ثروت‌های این ممالک را در راه حفظ زیست طفیلی‌وار خویش بر باد دهند. هم اکنون این ممالک در سوریه، عراق، افغانستان، یمن، لیبی و لبنان به تخریب مشغول‌اند و دست‌درازشده امپریالیسم و صهیونیسم در منطقه‌اند.

 

اسرائیل حامی امارات برضد ایران

این ممالک نیمه مستعمره در کرانه خلیج فارس از ایران بیشتر هراس دارند تا از امپریالیسم و صهیونیسم. این است که حاضرند با رشوه‌دهی به این کشورها ادامه تسلط گروه طایفه خود در این سرزمین‌ها را تضمین کنند. نزدیکی ابوظبی و امارات به اسرائیل، که دشمن ملل عرب و فلسطین است، گویای آن است که آنها جز پول‌پرستی و زندگی زالووار آمالی ندارند و حاضرند برای بقاء خود شیشه عمر خود را در دستان نتانیاهو قرار دهند.

نزدیکی بین اسرائیل و امارات و حتی سایر ممالک عربی در منطقه نظیر عربستان سعودی، بحرین، قطر، عمان از مدت‌ها قبل به وجود آمده است و این کشورها در عرصه امنیتی و مبارزه و دشمنی با خلق فلسطین، سوریه، لبنان و کشور ایران سال‌هاست که با امپریالیسم و صهیونیسم همکاری می‌کنند، ولی از ترس خلق‌های عرب این روابط را پنهان نگاه‌می‌دارند و یا می‌داشتند. در حال حاضر، قطر، عمان و عربستان سعودی نیز تقریباً روابط غیررسمی با اسرائیل دارند و در برخی از این کشورها، اسرائیل دفاتر تجاری دایر کرده است.

در اکتبر ۲۰۱۸ بنیامین نتانیاهو در مسقط با سلطان قابوس، پادشاه عمان دیدار صمیمانه‌ای داشت. الاحمد یک عضو دفتر ساف در فلسطین به یک روزنامه عربی گفته بود عمان در موضوع رابطه با اسرائیل دیدگاه‌های خاص خود را دارد بحرین نیز از جمله کشورهای علاقمند به رابطه با اسرائیل است. تابستان سال ۲۰۱۹ وزرای خارجه دو کشور در واشنگتن دیدار صمیمانه‌ای با یکدیگر داشتند، که طی آن، گسترش همکاری‌های اورشلیم و منامه مورد تأکید قرار گرفت. براساس گزارش‌ها، دو کشور امارات و اسرائیل مدت‌هاست كه با یکدیگر تماس‌های پنهانی داشته‌اند. از میان کشورهای عربی منطقه، اسرائیل تاکنون فقط با دو همسایه خود، اردن و مصر، مناسبات دیپلماتیک برقرار کرده است. مایك پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، برای دخالت در امور داخله کشورهای جهان در جریان سفر اخیر خود به اروپا، این توافق را یك دستاورد قابل توجه توصیف كرد. سرنشینان هواپیمائی که مقامات کشورهای ارباب برای فریب مردم و پوشاندن سیاست جنگ‌افروزانه خویش در منطقه آن را هواپیمای صلح نامیدند از جمله جراد کوشنر صهیونیست، داماد و مشاور ریاست جمهوری ایالات متحده، رابرت اوبرایان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده و مئر بن‌شبات، مشاور امنیت ملی اسرائیل بودند که برای ایجاد تشنج و ایجاد شرایط غیرعادی در ۳۱ اوت ۲۰۲۰ به امارات آمدند. دشمن همه این حضرات کشور ایران است که آنها قصد دارند تهدیدها و تحریم‌های ضدبشری خویش را بر ضد ایران تشدید کنند و به تحریکات جدید در منطقه دست بزنند. نشریه تایمز اسرائیل مورخ سه‌شنبه ۱۸ اوت ۲۰۲۰ از توافق ابراهیم نام می‌برد که استعاره‌ای از نام حضرت ابراهیم است که مورد احترام هم یهودیان و هم مسلمانان می‌باشد. آنها در مورد همه جوانب فریبکاری تعمق کرده‌اند. جالب آن است که این هواپیمای اسرائیلی برای پرواز به ابوظبی از حریم هوائی عربستان سعودی گذر کرد که بدون اجازه دولت عربستان سعودی امکان پذیر نبود و این ابتکار سعودی‌ها نشان می‌دهد که آنها نیز در پی همکاری آشکار با صهیونیسم بین‌الملل هستند و دارند زمینه آماده‌سازی افکار عمومی ملت‌های عرب را فراهم می‌کنند.

 

فداکاری و یا ترس از مردم

ترامپ، رئیس جمهور آمریکا و نوکران عرب‌اش تبلیغ می‌کنند که گویا این تمکین امارات متحده عربی از اسرائیل برای آن است که آنها را از ضمیمه‌کردن سرزمین‌های کرانه غربی اردن به اسرائیل باز دارد. تا قبل از انعقاد این توافق، اسرائیل مدعی بود بنا به ملاحظات امنیتی مایل به الحاق بخش‌هائی از کرانه باختری به خاک اسرائیل است که این امر مورد تأیید ترامپ نیز بود که البته با مخالفت اروپائی‌ها و تقریباً همه ممالک جهان مواجه شد. در این بین، ابوظبی با ایفای نقش مظلوم و قربانی چنین جلوه می‌دهد که برای ایجاد آرامش در منطقه، روابط رسمی را با اسرائیل برقرار می‌کند و به اسرائیل فشار می‌آورد که در جبران توافق ابراهیم از الحاق کرانه باختری اروشلیم صرف‌نظر کند. ابوظبی چنین جلوه می‌دهد که پذیرش نوکری اسرائیل برای نجات مردم فلسطین است. مطبوعات صهیونیستی نیز تبلیغ می‌کنند که این اقدام اسرائیل هم هدیه‌ای به امارات و هم پاداشی به کشورهای عرب است بدین مضمون که توسعه روابط با اسرائیل می‌تواند به همنوائی و ثبات بیش‌تر و منزوی‌شدن گروه‌های اهریمنی همچون رژیم ایران در منطقه منجر شود.

در تاریخ ۲۸ اوت ۲۰۲۰ خبرگزاری روسیه اعلام کرد: ... از جانب رئیس جمهور آمریكا ترامپ و دولت ابوظبی، دولت اسرائیل با انعقاد این توافق از دعاوی خود در مورد مناطقی از کرانه باختری که فعلاً محل زندگی پناهندگان فلسطینی است، چشم می‌پوشد. از سوی دیگر نخست وزیر اسرائیل بنیامین نتانیاهو تأکید کرد که این برنامه‌ها به کلی حذف نشده و هنوز روی میز هستند. این‌ها صرفاً بنا به درخواست رئیس جمهور آمریکا به تعویق افتاده‌اند. به عبارت دیگر، برنامه‌های الحاق فقط به حالت تعلیق در آمده است در نتیجه این توافق‌نامه با انتقاد شهرک‌نشین‌های اسرائیلی و رهبران فلسطین مواجه شد. فلسطینی‌ها آن را به عنوان یک اقدام تهاجمی علیه مردم فلسطین محکوم کردند و سفیر خود را از امارات فراخواندند.

به این ترتیب روشن است که صهیونیست‌ها به سیاست ادامه غصب سرزمین‌های فلسطینی وفادارند و با شناخت از ضعف ممالک خودفروخته عربی و از جمله امارات متحده عربی، از نیات شوم خود دست برنداشته‌اند.

نیروهای مترقی ماهیت این مانور را شناخته‌اند

محمد علی الحوثی رئیس کمیته عالی انقلاب یمن با اشاره به سازش میان امارات و رژیم صهیونیستی بیان کرد: امارات با اسرائیلی‌ها سازش می‌کند و در عین حال به قتل عام مردم یمن می‌پردازد. این حاکی از آن است که صهیونیست‌ها دوست امارات، و اعراب یمنی دشمنان امارات متحده عربی محسوب می‌شوند. ابوظبی از همه جهان برای سرکوب یمنی‌ها، که برای استقلال و آزادی خویش می‌رزمند، مزدور اجیر می‌کند ولی حاضر نیست با صهیونیست‌ها به خاطر یک آرمان عادلانه درگیر شود. این تناقض از آنجا ناشی می‌شود که تمام تحولات در منطقه، که به اینجا نیز خاتمه نمی‌یابد، با هدف مبارزه علیه ایران و مردم کشور ما صورت می‌گیرد. جنگ فرسایشی امپریالیسم و صهیونیسم علیه ایران ادامه دارد. این جنگ هم شکل نظامی، جاسوسی، خرابکاری، تجاوز مرزی را دارد و هم شکل ایجاد پیمان‌های ارتجاعی ضد ایرانی در منطقه. شعار ارتجاع صهیونیستی، که از سال ۱۳۸۸ به روشنی آن را تبلیغ می‌کنند: نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران است (بخوانید جانم فدای اسرائیل- توفان) که آنرا بر ضد سوریه، روسیه و چین نیز گسترش داده‌اند. تحولات در منطقه را باید در متن توسعه نفوذ امپریالیسم، صهیونیسم و ارتجاع عرب در منطقه دید. با این سیاست ارتجاعی و توسعه‌گرانه ، جنگ افروزانه و تشنج‌زا، که روشی ضدبشری است، باید به روشنی مبارزه کرد.

ماهر الطاهر یکی از رهبران سازمان مارکسیستی جبهه خلق برای آزادی فلسطین به شبکه خبری المیادین در اینباره گفت: ما در برابر مرحله جدیدی در جهان عرب قرار داریم اردوگاه دشمن نیز متشکل از آمریکا، تل‌آویو و ارتجاع عرب است. وی ادامه داد، ارتجاع عرب از سال ۱۹۴۸ تاکنون در حال توطئه علیه ملت فلسطین بوده، ولی این توطئه به صورت مخفیانه و در زیر میز انجام یافته است. این رهبر فلسطینی خاطر نشان کرد، بحران رژیم اسرائیل این است که محور مقاومت قدرت بگیرد، به ویژه مقاومت قدرتمند در لبنان و غزه.

شکست اسرائیل در سوریه و لبنان آنها را وادار کرده است که به مرزهای ایران نزدیک شوند. اقدامات صهیونیسم و مسلمانان ارتجاعی نشان می‌دهند که این مبارزه یک مبارزه ضدامپریالیستی و ضد صهیونیستی است و نه مبارزه میان شیعه و سنی و یا اسلام و یهودیت. مبلغان نظریات اخیر همگی متحد اسرائیل هستند. خلق‌های منطقه و به ویژه کشورهای عرب و کشورهای مسلمان برضد این سیاست و در دفاع از جنبش ملی فلسطین برضد اشغالگران بسیج خواهند شد و شرّ اسرائیل را از سر مردم منطقه کم خواهند کرد.

برگرفته ازتوفان شـماره 247 مهر ماه 1399 سپتامبر 2020

ارگان مرکزی حزب کار ایران(توفان)

صفحه حزب کار ایران(توفان) در شبکه جهانی اینترنت

www.toufan.org

نشانی پست الکترونیکی(ایمیل)

toufan@toufan.org

لینک چند وبلاگ حزبی

وبلاگ توفان قاسمی

http://rahetoufan67.blogspot.se/

وبلاگ ظفرسرخ

http://kanonezi.blogspot.se/

وبلاگ کارگر آگاه

http://www.kargareagah.blogspot.se/

سایت کتابخانه اینترنتی توفان

http://toufan.org/ketabkane.htm

سایت آرشیو نشریات توفان

http://toufan.org/nashrie_tofan%20archive.htm

توفان در توییتر

https://twitter.com/toufanhezbkar

توفان در فیسبوک

https://www.facebook.com/hezbekar.toufan.3/

توفان درفیسبوک به زبان انگلیسی

https://www.facebook.com/pli.toufan?fref=ts

توفان درشبکه تلگرام

https://telegram.me/totoufan