عدالت‌طلبی آمریکا و شرکاء، واژه‌ای بی‌محتوی

 

ولادیمیر پوتین فرشته نیست. وی افسر امنیتی کا. گ. ب. در آلمان شرقی در زمان تسلط شوروی بر اروپای شرقی بوده که بعد از فروپاشی شوروی با استفاده از ارتباطات امنیتی و رشوه ‌دهی و اعمال زور فیزیکی ثروت و اموال زحمت‌کشان شوروی را در همکاری با گورباچف و یلتسین و کل دستگاه بروکراتیک رویزیونیست‌های فاسد حاکم بر شوروی، در کنار تحمل نفوذی‌های غارتگر آمریکائی و اسرائیلی، میان دوستان و بستگان خود تقسیم کرده است. وی در مکتب رویزیونیسم حاکم ضد لنین و استالین در شوروی بعد از درگذشت استالین پرورش یافته و دشمنی وی با سوسیالیسم نیز از این امر نشات می‌گیرد. الیگارش‌های بزرگ امروز روسیه همه در سایه یلتسین و پوتین نازل شده‌اند. پوتین در قتل عام مردم چچن بیرحمی فراوان به کار برد و پایتخت چچن گروسنی را با خاک یکسان کرد. وی در پی تحکیم منافع امپریالیسم روسیه است و در این راه از مذهب ارتدوکس روسی به بهترین وجهی مانند تزارهای روس استفاده می‌کند. امروز نیز که به مقابله با قلدری آمریکا برخاسته و - البته این امر به طور عینی به نفع جهان و مردم سایر کشورهاست - با هدف تقویت امپریالیسم روس می‌باشد که حاضر نیست استیلای آمریکا و یکه‌تازی آنها را در جهان بپذیرد و به اوامر و دیکته این غارتگر تاریخ گوش فرا دهد. روسیه می‌خواهد به حساب خودش کار کند و نه به حساب امپریالیست‌های غرب. روسیه مستعمره غرب نیست و یک کشور مستقل است. پس در این بحث جائی برای حمایت از شخص پوتین و یا توجیه اقدامات تبهکارانه وی و یا امیال امپریالیسم روس نیست و نمی‌ماند. برخورد حزب ما به رویدادهای کنونی جهان طبقاتی و سیاسی است و باید بر اساس واقعیات عینی و تحلیل مشخص صورت گیرد. حزب ما موافق تغییر وضع موجود، برهم خوردن توازن استعماری و بربرمنشانه کنونی به ضرر غرب است. دفاع مشخص و نسبی ما باید بیش‌تر متکی بر امنیتی باشد که همه خود را نسبت به آن متعهد حس نمایند. در مورد امنیت، حریم کشوری در تمام زمینه‌ها و از جمله در مورد حریم قضائی و... باید با یک معیار رفتار نمود. اگر آمریکا ناقض حقوق بشر و بزرگ‌ترین جنایتکار تاریخ است، نمی‌تواند دادگاه‌های عدالت‌خواه و انسان‌دوست برپا دارد. نه تنها آمریکا بلکه هیچکدام از کشورهای امپریالیستی و ضدبشر غرب نیز نمی‌توانند حامی حقوق بشر باشند و ما حق نداریم به آسیاب ریاکاری و حقه‌بازی آنها کوته‌نظرانه آب سرازیر کنیم و تنها تا سر دماغ خودمان را ببینیم. منافع ایران و میهنمان را کوته‌نظرانه در پای احساسات لحظه‌ای و انتقامجویانه و خونخواهی خصوصی قربانی کنیم. این است که در این مقاله مجددا به برگزاری نمایشی به نام برگزاری دادگاهی جهانی علیه ولادیمیر پوتین برخورد می‌کنیم و آن را از دریچه‌ای عمومی و جامع و نه تنگ‌نظرانه مورد بررسی قرار می‌دهیم. اگر ادعانامه ریاکارانه‌ای که در مورد پوتین تنظیم کرده‌اند کارآئی داشته باشد، وای به روز کشورها، ملت‌ها و خلق‌های سایر کشورها که فاقد قدرت روسیه و پوتین هستند. طبقات ستمکش که جای خود دارند.

نشریه آلمانی زبان زود دویچه تسایتونگ در تاریخ 14و 15 ماه آوریل 2022 به اظهارات جو بایدن رئیس جمهور آمریکا اشاره کرد. وی بیان داشت: جنگ روسیه در اوکراین یک مردم‌کشی است. جو بایدن در روز سه‌شنبه در بیانات خود در آیووآ چندین بار به این مسئله تکیه کرد و اظهار داشت: آری! من از یک نسل‌کشی صحبت کردم... پوتین تلاش دارد این تفکر را که کسی خودش را اساسا اوکرائینی بداند مضمحل نماید. رئیس جمهور موقتی اوکراین آقای زلنسکی که از این افاضات سرمست شده بود برای جوبایدن دست زد و در توئیتر خویش نوشت کلمات واقعی از یک رهبر واقعی. جو بایدن نه تنها لحن تندی را در برخورد به پوتین اختیار کرده است، حتی زمانی که صحنه‌سازی‌های نازی‌ها در منطقه بوچا با برنامه و جعلیات رسانه‌ای شد، وی بدون این که منتظر تائید ظاهری مراجع بی‌طرف بماند اظهار داشت: پوتین یک جنایتکار جنگی است. در اینجا وی از استعمال روشن واژه نسل‌کشی پرهیز نمود، زیرا از نظر حقوقی، نسل کشی را کسی می‌کند که با برنامه و اعتقادات قبلی یک گروه معینی را سر به نیست ‌نماید. هر کشتاری، نسل‌کشی نیست، حتی اگر از نظر کمّی عدد بزرگ‌تری باشد. کشتار یهودیان به دست نازی‌ها نسل‌کشی بود زیرا آنها با برنامه و ایدئولوژی نفرت تلاش داشتند نسل یهودیان را از روی زمین برکنند. همین هدف را صهیونیست‌ها در سرزمین اشغال شده فلسطین دارند و می‌خواهند نسل فلسطینی‌ها را که صاحبان اصلی سرزمین فلسطین هستند از روی زمین برکنند. تجاوز آمریکا به ویتنام آدم‌کشی و جنایت محسوب می‌شود ولی نسل‌کشی نیست، زیرا هدف آمریکا نابودی نسل ویتنامی‌ها نبود، بلکه خواهان شکست و تسلط بر ویتنام و تمامی شبه جزیره هندوچین بودند. پس حتی اگر دروغ مربوط به کشتار بوچا به دست روس‌ها نیز صحت داشته باشد، بازهم نسل‌کشی نیست. ولی بمباران و کشتار ملت روس در دونباس و دونتسک توسط نازی‌های آزوفِ در حکومت کنونی زلنسکی در اوکراین، با هدف نابودی روس‌ها، به تمام معنا نسل‌کشی است. ولی بایدن به این ریاکاری از این جهت نیاز دارد که با برچسب نسل‌کشی فورا می‌تواند از ابزار قانونی تحریم، ممنوعیت سفر و سایر گام‌های حقوقی با حمایت کنگره آمریکا بهره‌مند شود. وقتی مخبران از وی در این باره توضیح خواستند بیان کرد: ما تصمیم بر سر این مسئله را به عهده وکلای حقوقی در سطح بین‌المللی واگذار می‌کنیم که آیا از این آستانه گذشته است یا خیر، ولی من خودم چنین برداشتی دارم. به همین راحتی.

این اظهارات مسایل جدید دیگری را نیز در عرصه سیاسی به میدان آورده است و آن این که جامعه غرب که خودش را مالک جهان دانسته و لقب جامعه جهانی را به خود داده است، حال باید چگونه با رهبران و فرماندهان روسی که از ارتشبد به پائین در حال نسل‌کشی هستند، برخورد جدی نماید. این رهبران را و شخص پوتین را چگونه مجازات کند؟ تیم‌های ردیابی و علمی راه افتاده‌اند تا در شهر بوچا سند و مدرک در افشاء نسل‌کشی روس‌ها جمع‌آوری کنند که بیش‌تر به سندسازی و دلیل‌تراشی شبیه است. دادستان، قاضی، مامور پیگرد و تعقیب، دستگیری، جمع‌آوری سند و اعلام جرم، پزشک قانونی، عکاس، تحلیل و بررسی همه و همه در شخص جو بایدن و زلنسکی خلاصه می‌شوند. این بحث داغ شده است که پوتین را در کدام دادگاه جهانی کیفری محاکمه کنند. امری که هنوز نه به بار است و نه به دار در سناریوهای جامعه جهانی با بازیگران حرفه‌ای و دلقک‌های بی‌شخصیت به اجراء گذارده شده است. هنوز جنگ به پایان نرسیده و نازی‌ها نابود نشده، چگونه ممکن است پیامبرگونه در مورد آینده جنگی که شکست مفتضحانه غرب در آن مشهود است با این قاطعیت ودر عین حال وقاحت سخن گفت. غرب از دادگاه ویژه‌ای شبیه دادگاه نورنبرگ سخن می‌راند که باید برای محاکمه پوتین تشکیل شود. زیرا آمریکا دادگاه کیفری لاهه را به رسمیت نمی‌شناسد. غرب در ایجاد دادگاه‌های قلابی که ادعای عدالت‌خواهی داشته ولی ابزار استعمار و فریب غربی‌ها هستند ید طولائی دارد. دادگاه میلوسوویچ و سایر افرادی که در مقابل تجزیه یوگسلاوی ایستادگی کردند و ننگ خیانتِ نابودیِ یوگسلاوی را نپذیرفتند، برگزاری دادگاه‌های امپریالیستی با پول و امکانات آنان و فریب مشتی خوش‌خیال، و بسیج مشتی مزدور در تریبونال لندن به رهبری فرقه رجوی، سلطنت‌طلبان منفور و معصومه علی‌نژاد قمی‌کلا با مدیریت سازمان‌های امنیت غرب، موساد و مدیریت عربستان سعودی و نیز دادگاه‌های شبیه آن تا غرب را هوادار تحقق حقوق بشر و نجات انسان‌ها جا زنند، از بخش‌های تخصصی جنگ تبلیغاتی و روانی ارتش‌های متجاوز غرب و ناتوست.

اگر اخبار را پیگیرانه تعقیب کنیم شاهدیم که در دسامبر 2020، شش قاضی جدید در انتخابات دادگاه کیفری بین‌المللی لاهه انتخاب شدند که در 10 مارس 2021 سوگند یاد کردند تا بر اجرای عدالت در جهان نظارت نمایند.

یکی از این افراد، قاضی لهستانی پیوتر هوفمانسکی است که از 11 مارس 2021 رئیس دادگاه کیفری بین‌المللی بوده و از سال 2015 در آنجا مشغول به کار است. در مورد بی‌طرفی و اطلاعات حقوقی ایشان نمی‌توانیم قضاوت کنیم، ولی از آنجا که می‌دانیم اتحادیه اروپا با قضات مسلوب‌الاختیار قوه قضائیه در لهستان دارای مشکلات فراوان هستند ما نیز با احتیاط به درجه توانائی قضائی ایشان برخورد می‌کنیم ولی در دشمنی وی با روسیه نباید کوچک‌ترین تردید به خود راه داد.

قبل از این تغییرات، خانم فاتو بنسودا، دادستان ارشد دیوان کیفری بین‌المللی لاهه از کشور گامبیا بود. ولی این خانم به علت تصمیماتی که گرفته بود مورد غضب آمریکا قرار داشت. بگذریم از این که آمریکا نه تنها این دادگاه را به رسمیت نمی‌شناسد بلکه دشمنی آشکار خود را با آن اعلام کرده و هشدار داده است که آگر این دادگاه منافع آمریکا را مد نظر قرار ندهد آن را مورد تهاجم نظامی قرار خواهد داد. ولی این دشمنی مانع از آن نیست که با قلدری در برنامه و سیاست این دادگاه دخالت نکند.

در نوامبر ۲۰۱۷ دادستان دیوان کیفری بین‌المللی لاهه مسئله افغانستان را در دستور کار خود قرار داد و از قاضیان این دیوان خواست تا مجوز لازم برای آغاز بررسی رسمی دربارهٔ ادعاهای مربوط به جنایاتی جنگی در افغانستان - هم در مورد نظامیان آمریکایی، هم در مورد طالبان و حتی دولت افغانستان (دولت اشرف غنی و کرزای - توفان) را صادر کنند؛ زیرا بر اساس گزارش سال ۲۰۱۶ این دادگاه، احتمال ارتکاب جرایم جنگی توسط ارتش و سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) در افغانستان وجود دارند. بر اساس این گزارش، بین یکم ماه مه سال ۲۰۰۳ و ۳۱ دسامبر سال ۲۰۱۴ نظامیان و مأموران اطلاعاتی آمریکا در جریان جنگ افغانستان اقدام به شکنجه‌ی دست کم ۶۱ تن از بازداشت شدگان در داخل خاک افغانستان کرده‌اند که مصداق ارتکاب جرایم جنگی است.

فراموش نکنیم که در بازداشتگاه بکرام هزاران نفر افغانی را آمریکائی‌ها به قتل رساندند و اسراء را در کامیون‌های سقف‌دار و محفوظ سوار نموده، با گاز خفه کرده و سپس به رگبار گلوله بستند و اجساد آنها را به عنوان خوراک وحوش در بیابان‌ها رها نمودند. فیلم این جنایت نفرت افکار عمومی مردم جهان را در زمان خود برانگیخت.

همین دادگاه، مسئله تجاوز آمریکا و انگلستان و متحدان آنها به عراق (قابل توجه این که 5 الی 6 هزار سرباز اوکرائینی در این تجاوز شرکت داشتند - توفان) و جنایاتی را که آنها با جعل و دروغ به خورد مردم دادند، در دستور کار خود قرار داد. خانم مادلین آلبرایت وزیر وقت امور خارجه آمریکا (بخوانید وزیر امور مداخله در امور داخلی سایر ممالک) با صراحت از کشتار نیم میلیون کودک عراقی اظهار شادمانی نمود و این امر را ضروری دانست. ولی دادگاه علی‌رغم طرح بحث و وجود اسناد غیرقابل انکار نتوانست حتی تونی بلر نخست وزیر وقت انگلستان را که در این جنایات دست داشت به محاکمه بکشد. دادستان ارشد دیوان کیفری بین‌المللی خانم فاتو بنسودا در تاریخ 05/03/2020 راه را برای تحقیقات در مورد جنایات جنگی در افغانستان باز کرد. قضات روز پنجشنبه در لاهه حکم دادند که تحقیقات علیه سربازان آمریکایی و اعضای سرویس مخفی سیا نیز امکان پذیر است. دادستانی اکنون می‌تواند به طور رسمی درباره جنایات جنگی ادعایی در زندان‌های مخفی ایالات متحده در خارج از افغانستان از جمله در لهستان، رومانی، کشورهای بالتیک، نیز تحقیق کند. این اولین بار است که باید تحقیقات علیه شهروندان آمریکایی در دادگاه انجام شود. این اقدام دادگاه خشم رهبران آمریکا را برانگیخت. آمریکا صدور روادید برای مقامات دیوان کیفری بین‌المللی را متوقف کرده و تهدید به تحریم آنان نمود. از آنجا که دادگاه در مورد جنایات جنگی اسرائیل در نوار غزه نیز حکم صادر کرده بود آمریکا خواستار توقف تحقیقات اولیه علیه شهروندان آمریکایی و اسرائیلی شد. دادستانی کل دیوان کیفری بین‌المللی لاهه در سال ۲۰۱۹ پس از تحقیقاتی پنج‌ساله به این نتیجه رسیده بود که برای رسیدگی به جنایات جنگی در کرانه باختری، نوار غزه و بیت‌المقدس شرقی، مبنا و مدارک قابل قبولی وجود دارد. در 15 مارس 2019، مایک پمپئو وزیر امور خارجه ایالات متحده در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ در یک مصاحبه مطبوعاتی اعلام کرد: که به هیچ یک از کارکنان دیوان کیفری بین‌المللی (ICC) که در تحقیقات علیه شهروندان آمریکایی یا علیه متحدانش، یعنی اسرائیل، دخیل هستند، روادید ورود به آمریکا اعطا نمی‌شود. وی افزود: اگر تعقیب قضایی لاهه مسیر لازم را طی ننماید و تحقیقات مقدماتی را متوقف نکند، اقدامات بیش‌تری انجام خواهد شد و تحریم‌های اقتصادی اعمال خواهد گشت. در تاریخ 13/09/2018 دولت آمریکا در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ از زبان جان بولتون، مشاور امنیتی ایالات متحده، با الفاظ ناشایست به دادگاه کیفری بین‌المللی (ICC)، جامعه بین‌المللی و قوانین بین‌المللی اعلان جنگ کرد.

این است نوع برخورد امپریالیسم آمریکا بت اعظم اپوزیسیون مزدور ایرانی به اجرای عدالت در جهان. تمام متحدان آمریکا نیز بر این جنایات اسرائیل و یا اقدامات خودشان در افغانستان چشم بسته‌اند. ولی در آستانه جنگ اوکراین که آمریکا تدارک آن را حداقل از سال 2014 دیده بود با فشار آمریکا خانم فاتو بنسودا از مقام خود خلع شد و آقای کریم احمد خان، وکیل بریتانیایی، از تاریخ 16 ژوئن 2021 به عنوان دادستان اصلی فعالیت خود را آغاز کرد. نخستین کار این عدالتخواه بریتانیائی، خارج کردن پرونده رسیدگی به جنایات آمریکا، انگلستان و اسرائیل در عراق؛ افغانستان و نوار غزه بود. این پرونده مختومه اعلام شد!!؟؟. گناهان آنها از صحنه روزگار محو شد و حال دادگاه باید تمام هم و غم خود را معطوف آقای پوتین می‌کرد که به گفته آقای بایدن جناتیکار جنگی است. دادگاه کیفری جهانی لاهه اکنون مشغول رسیدگی به جنایات ناکرده پوتین است. تا نازی‌ها و آمریکا و ناتو را تبرئه کند.

نخستین اقدام این دادستان عادل رسیدگی به پرونده آقای پوتین است. به گفته روزنامه زود دویچه تسایتونگ آلمانی مورخ 12 و 13 ماه مارس 2022 آقای کریم احمدخان تصیم دارد به جنایات ژنرال‌های روسی در سال 2008 در گرجستان رسیدگی کند. اینکه چرا 14 سال بعد این دادگاه عدالتخواه و حامی حقوق بشر به یاد جنایات ضد بشری روس‌ها در گرجستان افتاده است، آقای احمدخان چنین فرموده‌اند: ماموران اداری من دربررسی‌های مقدماتی مربوط به وضعیت اوکراین به رفتار نمادین مشابهی برخورد کرده‌اند که وضعیت اوکراین را به گرجستان پیوند می‌زند.

تمام جبهه حامیان دادگاه‌های امپریالیستی که برای حریم حاکمیت سایر کشورها ارزشی قایل نیستند و جهان را نوکر و گماشته آمریکا تفسیر می‌کنند به راه افتاده‌اند تا از ماهیت این دادگاه‌های امپریالیستی با نقاب حمایت از حقوق بشر و مبارزه با جنایات ضدبشری حمایت کنند. تجربه عدم رسیدگی به ارتکاب جنایات در عراق، افغانستان، نوار غزه مجددا این حکم حزب کار ایران (توفان) را تائید می‌کنند که هرگز نباید به دادگاه‌های امپریالیستی که ابزار استعماری و برای اعمال فشار و نفوذ در کشورها هستند اعتماد کرد. هیچ ایرانی ایراندوستی نمی‌تواند خواهان تجاوز بیگانگان به ایران، تحریم ایران و حق حاکمیت ملی ایران باشد. احترام به حق حاکمیت ملی ربطی به ماهیت کشورها ندارد. کسی که این اصل بدیهی را نفهمد و یا نخواهد که بفهمد عملا به مزدوری و گماشتگی بیگانگان چه بداند و چه نداند تن داده است.

 

 

نقل از توفان ارگان مرکزی حزب کارایران شماره 267 خرداد ماه 1401

www.toufan.org

www.toufan.de

وبلاگ توفان قاسمی

http://rahetoufan67.blogspot.se/

وبلاگ ظفرسرخ

http://kanonezi.blogspot.se/

http://toufan.org/ketabkane.htm

سایت آرشیو نشریات توفان

http://toufan.org/nashrie_tofan%20archive.htm

توفان در توییتر

https://twitter.com/toufanhezbkar

توفان در فیسبوک

https://www.facebook.com/hezbekar.toufan.3/

توفان درفیسبوک به زبان انگلیسی

https://www.facebook.com/pli.toufan?fref=ts

توفان درشبکه تلگرام

https://telegram.me/totoufan