محکومیت لیمو ترش در دادگاه عالی اداری آلمان به صورت دموکراتیک

 

یک دادگاه عالی اداری ایالتی در ایالت ساکسن- آنهالت (Sachsen-Anhalt) در آلمان فدرال، تقاضای برگزاری تظاهرات مردم را به این علت که این تظاهرات از تجاوز نظامی روسیه به اوکراین دفاع می‌کند به صورت حقیرانه‌ای ممنوع اعلام کرد. دلیل دادگاه برای ممنوعیت این تظاهرات را باید در تاریخ تصمیمات قضائی ثبت کرد. یک نسخه از این تصمیم را نیز باید برای انتشار در کتب فکاهی ارسال نمود زیرا در حد خود هم فکاهی و هم تاسف‌آور است. شرکت‌کنندگان در تظاهرات بر روی بلوز خود نوشته بودند هوم.. تس- یترونن لیموناد (mmmhhh Z-itronenlimonade) به معنی به به- لیمونادِ لیموترش. در آلمان استفاده از حرف الفبای (Z) با تلفظ زِد و یا تِس که واژه لیموترش (Zitrone) را با آن می‌نویسند، ممنوع شده است زیرا سربازان روسی در اوکراین برای این که همدیگر را در جنگ اشتباهی نگیرند بر روی بازوی خود از این حرف الفبا استفاده می‌کنند. این اقدام دولت آلمان که به دادگاه‌های مستقل خود ابلاغ کرده است انسان را به یاد فیلم Z می‌اندازد که در مورد کودتای سرهنگان در یونان بود.

زِد (Z) فیلمی فرانسوی‌زبان ساختهٔ کوستا گاوراس، کارگردان یونانی‌الاصل است که بسیار شبیه رویدادهای ایران در زمان حکومت دکتر مصدق و انجام کودتای ضدملی 28 مرداد می‌باشد. هم سرلشگرِ وقت فضلﷲ زاهدی و هم بازیگرانی نظیر شعبان بی‌مخ، طیب و رمضان یخی را می‌توانید در این فیلم مشاهده ‌کنید.

داستان فیلم پیرامون نامزد ریاست‌جمهور چپ‌گرائی است که حزب فاشیستی حاکم سعی در حذف وی و سایر هواداران و اعضاء حزب چپ مخالف دارد که سرانجام موفق می‌شود. این فیلم در سال ۱۹۶۹ بر اساس داستانی به همین نام از واسیلیس واسیلیکوس ساخته شده‌است. موسیقی این فیلم ساختهٔ میکیس تئودوراکیس، آهنگساز بزرگ یونانی و سازندهٔ موسیقی فیلم‌های حکومت نظامی و زوربای یونانی است.

این فیلم برندهٔ جایزهٔ اسکار و نیز جایزهٔ گلدن کلوب بهترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان در سال ۱۹۷۰ شد. در پایان فیلم وقتی فاشیست‌ها با قتل عام مردم و کمونیست‌ها به پیروزی می‌رسند، همه کتب فلسفی، انقلابی، تاریخی و کمونیستی، سوفوکلس، داستایفسکی، تولستوی، اپیکور، بکت، سارتر، یونسکو، موسیقی مدرن ریاضیات مدرن.. ممنوع می‌شوند و از جمله ممنوعیت‌ها یکی هم حرف الفبای زِد بود. زیرا زِد به این معناست که او زنده است. فاشیسم از اشاره به زنده بودن کمونیسم هراس دارد.

 

 

 

نقل از توفان ارگان مرکزی حزب کارایران شماره 267 خرداد ماه 1401

www.toufan.org

www.toufan.de

وبلاگ توفان قاسمی

http://rahetoufan67.blogspot.se/

وبلاگ ظفرسرخ

http://kanonezi.blogspot.se/

http://toufan.org/ketabkane.htm

سایت آرشیو نشریات توفان

http://toufan.org/nashrie_tofan%20archive.htm

توفان در توییتر

https://twitter.com/toufanhezbkar

توفان در فیسبوک

https://www.facebook.com/hezbekar.toufan.3/

توفان درفیسبوک به زبان انگلیسی

https://www.facebook.com/pli.toufan?fref=ts

توفان درشبکه تلگرام

https://telegram.me/totoufan