دکترین زبیگنیو برژینسکی در زمان اوباما

 

در این زمینه غرب از سیاست تجزیه‌طلبانه خویش و تقسیم کشورها به لقمه‌های قابل مهار و بلع دست بر نداشت. حال به نظرات یکی دیگر از اندیشمندان معاصر آمریکا نظر اندازیم.

آقای برژینسکی در مورد مناقشات اخیر روسیه با آمریکا نظراتی داده بود که امروز بسیار به‌روز بوده و ما باید به آن بپردازیم.

در سال 1999 میلادی (برابر 1377 شمسی) زبیگنیو برژینسکی در کتاب «تنها قدرت جهانی- استراتژی استیلای آمریکا» مطالب زیر را که بسیار با اهمیت و بیان سیاست استراتژیک و دوراندیشانه وی برای تسلط بر جهان است ارائه داد. رفقای حزب برادر ما در آلمان در نشریه ارگان خود «آربایت- تسوکونفت» (Arbeit-Zukunft) (کار- آینده) گزیده هائی از نظریات برژینسکی را که در مورد اوکراین مطرح کرده، با تفسیر منتشر کرده‌اند. ما در اینجا به پاره‌ای از این اظهارات می‌پردازیم. تعداد این نقل قول‌ها فراوان و تکان‌دهنده هستند.

در صفحه 67 کتاب ایشان می‌آید: «ممالک اوکراین، آذربایجان، کره جنوبی، ترکیه و ایران ممالکی هستند که محور و مرکز ثقل مهم ژئوپلتیک به حساب می‌آیند».

در اینجا برژینسکی به پیدایش قدرت اوروآسیا نظر دارد که جمهوری توده‌ای چین را از طریق ایران و یا اوکراین به اروپا وصل می‌کند و از این طریق کالاهای چینی به اروپا رسیده و بازارهای غرب را تسخیر می‌نمایند و زمینه نفوذ آمریکا در اروپا و جهان را از بین می‌برند.

در صفحه 74 همان منبع: «اوکراین یک فضای جدید و مهم بر صفحه شطرنج اوروآسیا است، زیرا تنها نَفسِ وجودش به منزله یک دولتِ مستقل، به استحاله روسیه کمک می‌کند. بدون اوکراین روسیه دیگر منطقه‌ای اوروآسیائی محسوب می‌شود. با وجود این روسیه می‌تواند تلاش کند به یک موقعیت امپراتوری بدل گردد ولی بعد از آن عمدتا یک امپراتوری آسیائی خواهد بود که به احتمال قوی به درگیری‌های فلج کننده ممالک سرکش آسیای میانه فرو می‌غلتد.

ولی چنانچه مسکو در واقع قادر شود تسلط بر اوکراین و 52 میلیون جمعیت آن و منابع زیرزمینی و دستیابی به دریای سیاه را مجددا به کف آورد آنوقت روسیه به طور خودکار به وسایلی دست می‌یابد  که یک اروپا و آسیای قدرتمند در یک امپراتوری را در بر بگیرد.»

و در صفحه 165 همان کتاب می‌آورد: «اهمیت عدم وابستگی اکراین برای امنیت و ثبات تمامی اروپا را نباید پر بها داد...»

معنی این جمله این است که ما برای اینکه به مقاصد خود برسیم حتی می‌توانیم استقلال و یا عدم وابستگی اوکراین را نیز زیر پا بگذاریم و این کشور را اشغال کنیم.

و در صفحه 216: «نقش کی‌یف بدون تردید این نظریه را تائید می‌کند که اوکراین چنانچه مسئله به آینده تکامل خود روسیه مربوط شود نقطه بحرانی است».

و ما امروز این نقطه بحرانی را که برژینسکی در سال 1999 پیشگوئی کرده بود و برایش آمریکائی‌ها از همان زمان برنامه‌ریزی کرده بودند در مقابل خود داریم.

حال خوب است به یک سند مهم و استراتژیک دیگر نظر اندازیم تا خواننده متوجه شود که رویدادها و تحریکات اخیر ضد روسی و کیش دادن پیمان ناتوی تجاوزکار به سمت روسیه، اتفاقی نبوده و با هدف دامن‌زدن به جنگ  در اروپا صورت گرفته است.

 

نقل از توفان ارگان مرکزی حزب کارایران شماره 265 فروردین ماه 1401

www.toufan.org

www.toufan.de

وبلاگ توفان قاسمی

http://rahetoufan67.blogspot.se/

وبلاگ ظفرسرخ

http://kanonezi.blogspot.se/

http://toufan.org/ketabkane.htm

 سایت آرشیو نشریات توفان

 http://toufan.org/nashrie_tofan%20archive.htm

 توفان در توییتر

https://twitter.com/toufanhezbkar

توفان در فیسبوک

https://www.facebook.com/hezbekar.toufan.3/

 توفان درفیسبوک به زبان انگلیسی

https://www.facebook.com/pli.toufan?fref=ts

 توفان درشبکه تلگرام

https://telegram.me/totoufan