بر‍ژینسكی: بحران اوكراین مهم‌ترین چالش برای نظام بین‌الملل است

 

«تهران - ایرنا - «زبیگنیو برژینسكی» مشاور سابق امنیت ملی آمریكا با اعلام اینكه بحران اوكراین مهم‌ترین چالش نظام بین‌الملل است، گفت: پاسخ مسئولانه و جدی آمریكا به روسیه در خصوص اوكراین، نیازمند الزامات سیاسی است و تیم اوباما باید حمایت افكار عمومی را در این خصوص جلب كند.

این تحلیلگر و كارشناس مسائل راهبردی كه در كنفرانسی دو روزه در اندیشكده آمریكایی «شورای آتلانتیك» سخن می گفت، تاكید كرد: تیم اوباما در حركت رو به جلوی خود در اعمال تحریم‌ها علیه نخبگان روسیه عاقلانه عمل كرده است اما در خصوص تاثیرگذاری بر افكار عمومی آمریكا برای توجیه اقدامات خود در حمایت از اوكراین ناتوان بوده است.

وی افزود: پاسخ مسئولانه و جدی امریكا به تجاوز روسیه الزاماتی دارد از جمله اینكه اوباما از هم اكنون باید شروع كند و به مردم آمریكا بگوید كه چه چیزهایی در اوكراین به خطر افتاده است.

بر‍ژینسكی اضافه كرد: رییس جمهوری به حمایت مردم و جلب افكار عمومی نیاز دارد. مردم باید بدانند كه چرا ما مجبوریم به اوكراین كمك كنیم. اوباما باید از اتاق بیضی شكل یا جای دیگری با مردم آمریكا در این باره صحبت كند.

مشاور سابق امنیت ملیِ «جیمی كارتر» در ادامه افزود: اوباما نتوانسته است به طور جدی فرایند ایجاد این درك را در درون جامعه آمریكا شروع كند كه حمایت از اوكراینی‌ها برای منافع آمریكا حیاتی است. اوباما تاكنون در مورد این حوادث كه می‌تواند بالقوه به یك بحران بین‌المللیِ بزرگ تبدیل شود، با مردم آمریكا صحبت نكرده است».

این سخنان یعنی اینکه مسئله بحران اوکراین برای آمریکا حیاتی است و برای دخالت آشکار در رویدادهای اوکراین باید افکار عمومی را در آمریکا از قبل آماده ساخت. پس ملاحظه می‌کنید که آمریکا به صراحت تمایل خود را برای تحریک اوکراین علیه روسیه و ایجاد ذهنیت لازم برای تجاوز و جنگ به صراحت ابراز می‌کند. و حتی در مورد چگونگی جنگ و تصور آمریکا از جنگی که باید در اوکراین صورت پذیرد به دقت و با تعمق در زیر ابراز می‌دارد.

«برژینسكی» سپس به ترسیم سناریوی بروز جنگ داخلی در اوكراین پرداخت:

و گفت: اگر ما بخواهیم روس‌ها را از پیشروی بازداریم باید آنها را متقاعد كنیم كه این كار طولانی خواهد بود و هزینه گزافی خواهد داشت. اگر اوكراینی‌ها وارد جنگ شوند، درگیریِ دراز مدت و پرهزینه‌ای كلید خواهد خورد و اوكراینی‌ها فقط در صورتی كه فكر كنند در نهایت غرب به آنها كمك خواهد كرد، به خصوص كمك نظامی، وارد جنگ خواهند شد.

برژینسكی در توضیح ضرورت كمك نظامی آمریكا به اوكراین تصریح كرد:

دفاع از یك شهر به تجهیزات نظامی نیاز دارد و آمریكا باید حمایت نظامی از آنها را در طولانی مدت مد نظر قرار دهد. جنگ هزینه‌های زیادی دارد و روس‌ها باید بهای گزافی برای آن بپردازند. به این ترتیب، جنگ دیگر از لحاظ سیاسی توجیهی نخواهد داشت و بیهوده تلقی خواهد شد.

نویسنده كتاب «صفحه شطرنج بزرگ: برتری مطلق آمریكا و الزامات ژئواستراتژیك» در ادامه، راجع به الزامات مهار روسیه و جلوگیری از اشغال مستقیم خاك اصلی اوكراین توسط مسكو، گفت: آمریكا باید به خوبی این امر را توجیه كند كه غرب در طولانی مدت، طی یك جنگ شهری و چریكی برای حفظ استقلال اوكراین از مردم این كشور حمایت خواهد كرد. اگر رئیس جمهوری روسیه تصمیم بگیرد به اوكراین حمله كند، اوكراینی‌ها دو راه بیش‌تر ندارند؛ یا باید تسلیم شوند یا به یك جنگ چریكی در داخل شهرهای خود تن دهند. این منازعه می‌تواند به سایر جمهوری‌های پساشوروی، به خصوص مولداوی هم سرایت كند.

این تحلیلگر آمریكایی لهستانی‌تبار كه در دوران حضور خود در كاخ سفید شاهد تحولات شگرفی در نظام بین‌الملل بوده است، جنگ در اوكراین با حمایت غرب را، از جهات بسیاری شبیه به جنگ داخلی اسپانیا در دهه 1930 دانست.»  (۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۳- برابر 3 ماه مه 2014)(تکیه از توفان).

در این چند بخش ما به نوع برخورد و برنامه‌ریزی آمریکا در جهت نابودی و تجزیه روسیه و نه تنها شوروی سابق بلکه روسیه تزاری، سوسیالیستی، ابرقدرت شوروی و روسیه امپریالیستی امروز آشنا می‌شویم. سخن بر سر نابودی رقیب و چپاول سرزمین‌های روسیه است. حال به سابقه اوکراین بطور مشخص بپردازیم.

 

نقل از توفان ارگان مرکزی حزب کارایران شماره 265 فروردین ماه 1401

www.toufan.org

www.toufan.de

وبلاگ توفان قاسمی

http://rahetoufan67.blogspot.se/

وبلاگ ظفرسرخ

http://kanonezi.blogspot.se/

http://toufan.org/ketabkane.htm

 سایت آرشیو نشریات توفان

 http://toufan.org/nashrie_tofan%20archive.htm

 توفان در توییتر

https://twitter.com/toufanhezbkar

توفان در فیسبوک

https://www.facebook.com/hezbekar.toufan.3/

 توفان درفیسبوک به زبان انگلیسی

https://www.facebook.com/pli.toufan?fref=ts

 توفان درشبکه تلگرام

https://telegram.me/totoufan