نقش تحریک­آمیز و خشونت­زای عربستان سعودی خطری برای همه ملتهای منطقه است

عربستان سعودی برای حفظ منافع خاندان آل­سعود و غارت درآمد نفت این کشور و برای تصاحب غنایم مهمی که از زیارت خانه کعبه هر ساله نصیبش می­شود، تلاش فراوان دارد تا نفوذش را گسترش دهد و شرایط مناسب برای بقاء وهابیسم را در عربستان سعودی مهیا گرداند. برای این منظور این کشور با ثروت عظیمی که در اختیار دارد، تلاش می­کند رقبای خویش را در منطقه از میان برداشته و دوستان خویش را از نظر مالی تقویت کند. چون ایران به عنوان کشور قدرتمند منطقه؛ دست آمریکا را پس از انقلاب از ایران کوتاه کرده و به این ترتیب منافع متحدان عربستان سعودی را در منطقه به خطر انداخته است، این کشور با تمام امکانات مالی و تبلیغاتی که در اختیار دارد در پی ضربه زدن به ایران است.

عربستان سعودی مادر تروریسم در منطقه است. تمام هزینه مدارس دینی طالبان را در زمان ضیاءالحق رئیس جمهورسابق پاکستان؛ که به ابتکار عربستان سعودی در این کشور تاسیس شده بود، عربستان سعودی می­پرداخت و این طلبه­های دست پرورده­ی عربستان سعودی بودند، که در افغانستان بر ضد روسها می­جنگیدند و امروز نیز به یک عامل مهم در محاسبات سیاسی در افغانستان بدل شده­اند. آنها هم چین، روسیه و جمهوریهای سابق روسیه، هندوستان و هم ایران را تهدید می­کنند. سعودی­ها از طریق پاکستان که به آنها کمکهای مالی فراوانی می­کند، در بلوچستان به تربیت تروریستها برای حمله به ایران مشغول­اند. داعش با دست ناتو و اسرائیل و با پول عربستان سعودی پرورده شده و عراق و سوریه را به خاک و خون کشیده است. عربستان سعودی با تجاوز به یمن به بهانه واهی جنگ با ایران؛ 10 هزار نفر را کشته و صدها هزار نفر را بی­خانمان کرده است. عربستان سعودی حتی برای حفظ منافع خاندان آل­سعود و وهابیسم با صهیونیسم نیز کنار آمده و بر ضد جنبش فلسطین عمل می­کند و با اسرائیلی­ها در خفا به همکاری اطلاعاتی و نظامی مشغول است. مزدوران کلمبیائی و "بلاک واتر" برای آنها در یمن و افغانستان می­جنگند و در این زمینه از حمایت امارات متحده عربی برخوردار است. عربستان سعودی چتر حمایتی خویش را بر بالای سر اردوغان رئیس جمهور اسلامی ترکیه گرفته بود، زیرا اردوغان ترکیه را با حمایت مالی عربستان سعودی و قطر به پل ارتباطی به سوریه برای انتقال تروریستهای پرورده شده داعش توسط ناتو بدل کرده بود. عربستان سعودی به اپوزیسیون خودفروخته ایران از اکراد ایرانی گرفته تا مجاهدین خلق و سلطنت­طلبان و "چپ"های اسرائیلی شرکت کننده در تریبونال لندن نیز کمک مالی کرده و از آنها به عنوان ستون پنجم در خدمت منافع امپریالیسم و صهیونیسم استفاده می­کرد و می­کند. شکست عربستان سعودی و ترکیه و ناتو در سوریه؛ آنهم به علت مقاومت مردم سوریه در درجه نخست؛ باعث شد که آنها امروز دست به دامان کُردهای ناسیونال شونیست سوریه شوند و با دادن امکانات مالی و سلاح­های پیشرفته و آموزش آنها؛ به تخریب در منطقه و تجزیه کشورها در خاورمیانه پرداخته و پای امپریالیسم، وهابیسم را در منطقه بگشایند و تقویت صهیونیستهای اسرائیلی را وجهه همت خود قرار دهند. عربستان سعودی بعد از شکستهای ممتد به استیصال دچار شده و با دستپاچگی به تعیین سیاستهای ماجراجویانه خارجی خویش پرداخته است. در رقابت با ایران به زنان "حقوقی" عطا کرده که رژیم جمهوری اسلامی با تعصب و تحجر مغزی از دادن آن به زنان ایرانی خودداری می­کند. شرکت زنان در استادیومهای ورزشی؛ شرکت در کنسرتها به صورت مختلط؛ گشودن سینما و مجاز دانستن شرکت زنان و مردان در رفتن به سینما و... هجوم وسیع تبلیغاتی علیه ایران است. عربستان سعودی میلیاردها دلار اسلحه از آلمان؛ فرانسه؛ آمریکا و بریتانیا خریده است تا نفوذ خویش را در منطقه گسترش داده و زمینه تجاوز به ایران را فراهم کند.

دونالد ترامپ با اشاره به اینکه کشورش طی ۱۷ سال گذشته مبلغ ۷ تریلیون(۷ هزار میلیارد) دلار در خاور میانه هزینه کرده، اما هیچ سودی از این هزینه نبرده است، گفت:‌ «عربستان سعودی به حضور ما علاقه‌مند است و من گفتم که خوب اگر می‌خواهید ما بمانیم شاید مجبور باشید که پولش را بپردازید.».

عربستان سعودی نه تنها از این امر حمایت کرده است، بلکه ولیعهد آن کشور عازم فرانسه گشته تا آنها را نیز برای دخالت نظامی در امور داخلی سوریه با تقبل هزینه مالی آن توسط عربستان سعودی تشویق کند. در جریان دیدار بن سلمان از فرانسه، یک قرارداد عمده در زمینه خرید قایق­های گشتی ساخت بندر شربورگ فرانسه امضا شد. روزنامه محلی لو تلگرام، چاپ منطقه بروتانی فرانسه با ذکر این خبر نوشت: شرکت نکستر هم قراردادی برای فروش توپ‌های کایسر با طرف‌های سعودی امضا کرده است.

امانوئل ماکرون تلاش دارد در کنار ترامپ به حمایت از ناسیونال شونیستهای کُرد که همدست امپریالیستها در سوریه هستند، بپردازد و با پول عربستان برای آنها اسلحه و مشاوران نظامی و مزدوران جنگی ارسال کند. این اقدام دولت آدمکش فرانسه به شدت مورد انتقاد دولت ترکیه قرار گرفت که خودش تا دیروز همدست فرانسه و یار و یاور داعش بود.

امانوئل ماکرون برای نخستین­بار به­صورت علنی با هیئتی شامل کُردهای یگان‌های مدافع خلق(وای پی جیYPG) دیدار کرد. دفتر رئیس جمهور فرانسه با انتشار بیانیه­ای اعلام کرد: "رئیس جمهور به قربانیان و نقش تعیین کننده نیروهای دموکراتیک سوریه در جنگ با داعش احترام می گذارد. وی به کُردهای سوریه اطمینان داده است که فرانسه برای برقراری ثبات و امنیت در شمال شرق سوریه از آنها حمایت خواهد کرد تا مانع از هرگونه شورش و خرابکاری داعش شود.".

روشن است که مردم سوریه بر داعش غلبه کرده و دیگر این نیروهای متعلق به ناتو و از جمله فرانسه در سوریه نیروئی محسوب نمی­شوند تا توجیهی برای دخالتهای فرانسه باشند. این عبارتپردازیهای ماکرون؛ عوامفریبی برای دخالت آشکار در امورد داخلی سوریه از طریق اکراد سوریه است. حمایت از ناسیونال شونیستها کُرد مبارزه با داعش نیست، تشویق به خیانت بوده و همدستی با امپریالیسم و صهیونیسم و عربستان سعودی است تا سوریه را تجزیه کنند. مربع آمریکا؛ فرانسه؛ اسرائیل وعربستان سعودی در همکاری با کُردهای ناسیونال شونیست در منطقه و از جمله در سوریه منطقه را به خاک و خون کشیده است. کُردهای همدست ناتو فاش ساختند که رئیس جمهور فرانسه متعهد شده است تا نظامیان این کشور را به منطقه اعزام کند. این اقدام با واکنش سخت ترکیه روبرو شده که فرانسه را تهدید کرده و به ماکرون گفته­اند پای خودت را از سوریه بیرون بکش و فکر نکن سوریه الجزایر می­شود.

رویدادها در سوریه نشان می­دهد هرچه مردم سوریه به پیروزی قطعی نزدیکتر می­شوند، امپریالیستها، وهابیستها و صهیونیستها هارتر می­گردند و خطر دست زدن به ماجراجوئی از جانب آنان منتفی نیست. مبارزه­ای که در سوریه درگرفته است یک مبارزه راهبردی برای تعیین سرنوشت منطقه است. شکست در سوریه؛ مرگ عربستان سعودی متجاوز؛ پشت­هم­انداز و ماجراجوست.

ولی وظیفه کمونیستها دفاع از حقوق ملتها و مبارزه با دخالت نیروهای خارجی در امور داخلی آنها و تغییر حکومتها در این کشورهاست. مردم سوریه با پیروزی بر امپریالیسم؛ صهیونیسم؛ وهابیسم و پان­ترکیسم خودشان سرنوشت خویش را تعیین خواهند کرد.

 

بر گرفته از توفان شـماره 218 اردیبهشت­ماه  1397ـ مه سال 2018

ارگان مرکزی حزب کار ایران(توفان)

 

صفحه حزب کار ایران(توفان) در شبکه جهانی اینترنت

www.toufan.org

نشانی پست الکترونیکی(ایمیل)

toufan@toufan.org

لینک چند وبلاگ حزبی

وبلاگ توفان قاسمی

http://rahetoufan67.blogspot.se/

وبلاگ ظفرسرخ

 http://kanonezi.blogspot.se/

 وبلاگ کارگر آگاه

 http://www.kargareagah.blogspot.se/

  سایت کتابخانه اینترنتی توفان

http://toufan.org/ketabkane.htm

 سایت آرشیو نشریات توفان

 http://toufan.org/nashrie_tofan%20archive.htm

 توفان در توییتر

https://twitter.com/toufanhezbkar

توفان در فیسبوک

https://www.facebook.com/toufan.hezbekar

 توفان درفیسبوک به زبان انگلیسی

https://www.facebook.com/pli.toufan?fref=ts

 توفان درشبکه تلگرام

https://telegram.me/totoufan